Sprawdzanie zgód TCF
środa, 24 kwietnia, 2024

Choinka za krew. Leśnicy promują honorowe krwiodawstwo

Wszyscy krwiodawcy, którzy 14 grudnia oddadzą krew lub któryś z jej składników, dostaną od Lasów Państwowych choinkę. W ten sposób leśnicy włączają się w akcję promocji honorowego krwiodawstwa.

Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi już drugi raz przygotowały tę świąteczną akcję – w ubiegłym roku honorowi dawcy krwi otrzymali 5 tysięcy świątecznych drzewek. W tym roku ci, którzy 14 grudnia oddadzą krew lub jej składniki, także dostaną naturalne drzewko.

– Czas świąt Bożego Narodzenia jest wyjątkowy – powiedział Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych. – W rodzinnym gronie usiądziemy przy choince i podzielimy się opłatkiem. Nim to nastąpi, możemy podzielić się czymś absolutnie bezcennym – swoją krwią. To najcenniejszy dar, jaki jesteśmy w stanie podarować drugiemu człowiekowi.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, Nadleśnictwa Kalisz, Karczma Borowa i Konin, Grodzisk i Przedborów we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa zorganizowały 6 punktów, w których będzie można oddać krew i otrzymać wyjątkowe podziękowanie w postaci drzewka choinkowego.

  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, ul. Marcelińska 44, 60-354 ; punkt może przyjąć 250 osób.
  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu, ul. Kaszubska 9, 62-800 Kalisz; punkt może przyjąć 120 osób.
  • RCKiK w Poznaniu Oddział Terenowy Leszno, ul. Jana Kiepury 45, 64-100 Leszno; punkt może przyjąć 50 osób.
  • RCKiK Oddział Terenowy Konin, ul. Kardynała S. Wyszyńskiego 1, 62-500 Konin; punkt może przyjąć 100 osób.
  • RCKiK Odział Terenowy w Nowym Tomyślu 64-300 , ul. Sienkiewicza 7; punkt może przyjąć 21 osób.
  • RCKiK Oddział Terenowy w Ostrzeszowie ul. Zamkowa 17 | 63-500 Ostrzeszów; punkt może przyjąć ok. 20 osób.

By zostać krwiodawcą, trzeba mieć nie mniej niż 18 i nie więcej niż 65 lat, ważyć co najmniej 50 kg. Chętni w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie mogli mieć też wykonywanej akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie poddano się leczeniu krwią lub jej składnikami.

Do oddania krwi trzeba przyjść wyspanym, wypoczętym i zdrowym, a także mieć przy sobie dokument ze zdjęciem. Nie można przyjmować żadnych leków – nie dotyczy to antykoncepcji. Należy być po lekkostrawnym, i niskotłuszczowym posiłku, trzeba też pamiętać o tym, by wypić około 2 litrów płynów w ciągu 24 godzin przed pobraniem krwi.

Strona głównaWielkopolskaChoinka za krew. Leśnicy promują honorowe krwiodawstwo