Chciał zainwestować, stracił 170 tysięcy złotych. „Przypominamy, że oszuści stosują coraz bardziej wyszukane metody”

policja fot. Sławek Wąchała

58-letni mieszkaniec powiatu rawickiego zgłosił się na policję i powiadomił, że został oszukany na ponad 170 tysięcy złotych. Oszust obiecywał szybki i duży zarobek, a skończyło się na wyczyszczeniu konta.

Wszystko zaczęło się w grudniu 2021 roku. Oszukany później mężczyzna nawiązał telefoniczny kontakt z mężczyzną, który zapewniał, że jest jednym z najlepszych analityków finansowych w firmie, która zajmuje się zarabianiem między innymi na kryptowalucie. Oszust obiecywał, że w bardzo szybkim czasie jest w stanie „pomnożyć” pieniądze, które zostaną mu „przekazane” przez inwestora.

Mężczyzna był bardzo przekonujący i rawiczanin dał się przekonać, zwłaszcza że dostał szereg dokumentów, które miały uwiarygodnić legalne i uczciwe działanie oszusta. Jak się potem okazało, informacje zawarte w dokumentach nie były zrozumiałe dla rawiczanina, ale ugruntowały w nim przekonanie o profesjonalizmie oszusta i to, że inwestowane pieniądze rzeczywiście przyniosą spory zysk.

Oszust też często kontaktował się z pokrzywdzonym, dzięki czemu 58-latek nabierał coraz większego zaufania. Dlatego bez problemu dał się namówić na założenie aplikacji na swoim prywatnym laptopie, co miało ułatwić działania „analityka” w pomnażaniu pieniędzy. Pokrzywdzony nawet przesyłał hasła dostępowe do swojego konta, kiedy dochodziło do transakcji i do tego stopnia zaufał oszustowi, że zbagatelizował informację, jaką otrzymał ze swojego banku, w której bank ostrzegał go przed wykonywaniem tzw. niezaufanych transakcji. Po informacji od banku rawiczanin… przeniósł swoje pieniądze do innego banku, tak, aby moc dalej inwestować.

Gdy jego pieniądze zaczęły znikać z konta, mężczyzna za każdym razem był zapewniany, że wszystko idzie w odpowiednim kierunku, że to normalna procedura, że pieniądze są inwestowane na giełdzie i już niebawem znacznie powiększona kwota wróci na jej konto. Dopiero po pewnym czasie mieszkaniec powiatu rawickiego zrozumiał, że został oszukany i stracił oszczędności w wysokości około 170 tysięcy złotych.

„Przypominamy, że oszuści stosują coraz bardziej wyszukane metody” – podkreślają rawiccy policjanci. – „Zauważmy, że często jako narzędzie wykorzystują telefon i internet. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości lub nie znasz się na proponowanej ofercie nie ryzykuj, nie ufaj, nie podejmuj niezaufanych transakcji, zachowaj szczególną ostrożność”.

Podziel się:

Źródło: KPP Rawicz