CZK w komunikacie zapewnia poznaniaków, że nie mają powodów do obaw. “Jednakowoż zalecamy mieszkańcom miasta Poznania na bieżąco płukać i czyścić wewnętrzne systemy wodociągowe wody ciepłej i zimnej (tj. krany, prysznice, wanny) – informuje CZKMP.
Bakterie Legionella, wywołujące groźną chorobę, mogącą zakończyć się śmiercią, występują w zbiornikach wodnych, a także sieciach kanalizacyjnych, urządzeniach kąpielowych, prysznicach, myjniach, klimatyzatorach. By przeżyły i mogły się rozmnażać, woda musi mieć temperaturę od 20-50 stopni Celsjusza, a efekt potęgują wysokie temperatury powietrza. Zarażenie jest możliwe wyłącznie przez zakażoną instalację wodną lub klimatyzacyjną, nie od chorej osoby. Stąd apel Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania.
“Drodzy mieszkańcy!” – czytamy na profilu CZKMP na Facebooku. – “W związku z doniesieniami medialnymi dot. rozprzestrzeniania się bakterii Legionella, informuję że aktualna sytuacja w poznańskiej sieci wodociągowej Aquanet jest stabilna. Obecnie nie ma powodów do niepokoju, a stan jakości wody, m.in. pod kątem wymagań mikrobiologicznych na bieżąco jest monitorowany.
Jednakowoż zalecamy mieszkańcom miasta Poznania na bieżąco płukać i czyścić wewnętrzne systemy wodociągowe wody ciepłej i zimnej (tj. krany, prysznice, wanny)”.
Przypomnijmy, że legioneloza pojawiła się na południu naszego województwa – kilka osób trafiło do szpitala, a Urząd Miasta Ostrowa Wielkopolskiego profilaktycznie zdezynfekował instalację wodociągową. Wojewoda wielkopolski zwołał też posiedzenie sztabu kryzysowego. Od początku roku w Wielkopolsce zachorowało 17 osób, co nie odbiega od normy zachorowań w innych latach.