niedziela, 25 lutego, 2024

Była dyrektorka DPS zamieszkała w domu, którym zarządzała. Właśnie obchodziła 90. urodziny

Kwiaty, życzenia i oczywiście tort – tak wyglądały 90. urodziny Marii Kośmińskiej-Błaszczyk, byłej dyrektor DPS przy ul. Konarskiego, a obecnie jego mieszkanki. Życzenia złożył jej prezydent Jacek Jaśkowiak.

– Gratuluję osiągnięć i dziękuję za ogromny wkład, jaki wniosła pani w tworzenie tego domu – mówił prezydent i wręczył pani Marii bukiet kwiatów oraz tomik wierszy Wisławy Szymborskiej. – Teraz może pani w pełni korzystać z jego możliwości. Życzę pani wielu lat w dobrym zdrowiu, radości i domowej atmosferze. Cieszę się, że mogłem osobiście pogratulować pani tego pięknego jubileuszu i porozmawiać o Poznaniu, ale też o wnukach.

Maria Kośmińska-Błaszczyk była dyrektorem Dom Pomocy Społecznej przy ul. Konarskiego od 1972 do 1995 roku – placówka powstała w 1963 r. jako Państwowy Dom Rencistów, w którym mieszkały 102 osoby. Dom zapewniał im odpowiednią opiekę, zajęcia ruchowe i kulturalne oraz możliwość rozwijania swoich zainteresowań.

Od 1 stycznia 1999 r., wraz z przeprowadzeniem reformy administracyjnej kraju, DPS prowadzi miasto, a obecnie mieszka w nim 170 osób – 96 przy ul. Konarskiego oraz 74 w oddziale przy ul. Zamenhofa, utworzonym w 2008 roku. Mieszkańcy mają pokoje 3-, 2- i 1-osobowe, zaplecze terapeutyczne, sale usprawniania ruchowego, bibliotekę oraz ogród.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańByła dyrektorka DPS zamieszkała w domu, którym zarządzała. Właśnie obchodziła 90. urodziny