Buk rusza z komunikacją gminną. Bezpłatną!

autobus gminy Buk fot. UMiG Buk

Od 1 września gmina Buk uruchamia bezpłatną komunikację na swoim terenie. Będą to dwie nowe linie autobusowe, transport będzie się odbywał niskopodłogowymi minibusami i obie będą zsynchronizowane z rozkładem jazdy pociągów.

– W nawiązaniu do wypracowanej wcześniej koncepcji dwóch linii autobusowych uruchamiamy bezpłatną komunikacje gminną, której celem jest skomunikowanie sołectw, w tym między innymi z węzłem przesiadkowym, ale nie tylko – mówił burmistrz Paweł Adam podczas sesji Rady Miasta i Gminy Buk. – Chcemy, aby mieszkańcy mieli łatwiejszy dojazd do pracy czy do lekarza, a uczniowie do szkół. Przypomnę, że dwa lata temu drogą elektroniczną były prowadzone konsultacje społeczne, w ramach których można było składać propozycje i uwagi.

Komunikacja gminna pozwoli na lepszą integrację większości miejscowości gminy. Pierwsza trasa będzie prowadzić z Dobrej przez Dobieżyn ulicą Podgórną do Żegowa, druga: z Buku przez Otusz do Kalw, obok strefy przemysłowej. W ten sposób dostęp do transportu publicznego zyskają mieszkańcy Dobrej, Dobieżyna, Daków Suchych, Sznyfina, Szewc, Wysoczki, Zgody i Żegowa.

Nowe linie autobusowe obsługiwane będą niskopodłogowymi minibusami. Każdy z nich jest w stanie przewieźć 20 pasażerów, zmieszczą się w nim też wózki dziecięce czy wózek inwalidzki. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 5.10 do 17.15, dwa autobusy będą wykonywać po 16 kursów dziennie, na każdej linii, przejeżdżając łącznie 576 kilometrów. Miejsca zatrzymania autobusów zaplanowane zostały przy już istniejących przystankach autobusowych lub w zatokach postojowych.

Gminne linie autobusowe nie powstałyby, gdyby nie Związek Powiatowo-Gminny „Wielkopolski Transport Regionalny”, o czym także wspomniał burmistrz podczas sesji.
– Gdybyśmy jako gmina mieli zostać właścicielem busów, zabiegać o pozyskiwanie licencji czy pozwoleń na przewóz autobusów, to należałoby podjąć wiele dodatkowych działań i przeznaczyć na ten cel fundusze – mówił. – A tak członkostwo w „Wielkopolskim Transporcie Regionalnym” wiele nam zapewniło i pomogło. Stworzenie nowych linii autobusowych dodatkowo ułatwiło nam pozyskanie finansowania w łącznej kwocie ponad 145.000 zł z Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych, co stanowi około 40 proc. całych kosztów.

To na razie okres próbny działania gminnej komunikacji, który będzie obowiązywał do końca roku. W tym czasie gminni specjaliści będą sprawdzać, czy przebieg linii jest dogodny dla mieszkańców, tak samo jak godziny odjazdów i lokalizacja przystanków. W razie konieczności będą wprowadzać zmiany.