Budowa szpitala dziecięcego w Poznaniu. “Ten budynek rośnie w oczach”

– Wszystko idzie zgodnie z planem, a nawet jest przyspieszenie.– mówił Marszałek Marek Woźniak w trakcie wizyty na budowie szpitala dziecięcego w Poznaniu, czyli Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka przy ul. Wrzoska.
Reklama - dalsza część artykułu znajduje się poniżej

– Do końca roku mają zakończyć się prace budowlane, by można było zacząć prace wewnątrz budynku. Cieszymy się, że firma WARBUD pracuje tak solidnie, bo wszyscy czekamy na efekt końcowy z niecierpliwością. Realizacja tej inwestycji jest ogromnym przedsięwzięciem, bardzo wyczekiwanym przez małych pacjentów i ich opiekunów. Dzięki środkom unijnym, ale też centralnym oraz naszym, z budżetu województwa, w sumie ponad 420 mln zł, powstanie bardzo nowoczesny i przyjazny szpital, z dziecięcym SOR-em – cieszy się Marszałek dodając, że ogłoszony został już przetarg na wyposażenie medyczne budynku.

Do dziś wykonano roboty budowlane o wartości przekraczającej 25 mln zł. Zakończono prace ziemne związane z wykonaniem wykopu pod budynek, usunięto wszystkie kolizyjne elementy infrastruktury w miejscu budowy, postawiono także mury oporowe okalające obiekt i fundamenty. Trwa właśnie wznoszenie budynku szpitala na całej jego powierzchni, w technologii żelbetowej. Prace realizowane są od poziomu kondygnacji -1, w najbardziej skomplikowanych częściach budynku, w szczególności części ostrodyżurowej, poprzez kondygnację zerową po poziomy +1 oraz +2 w części „łóżkowej”. Rozpoczęto też stawianie ścian, rozwijana jest instalacja terenowa (wodociągowa, kanalizacja sanitarna i deszczowa), budowane są do niej przyłącza.

Do końca 2020 roku trwać mają prace wewnątrz obiektu. Zagospodarowywany będzie też teren zewnętrzny.
Pierwsi mali pacjenci mają zostać przyjęci w 2021 roku.

W Wielkopolskim Centrum Zdrowia Dziecka, inwestycji realizowanej przez samorządową spółkę Szpitale Wielkopolski, będą leczone dzieci i młodzież do 18. roku życia. Szpital będzie miał ponad 30 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i ponad 2 tysiące pomieszczeń. Na pacjentów czekać będą 354 łóżka w jednoosobowych salach z łazienką. Znajdzie się także miejsce dla opiekunów. W ramach inwestycji przewidziano utworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

mat. pras. / op. AS

2
Dodaj komentarz

avatar
Andrzej Leo Więckowski
Andrzej Leo Więckowski

Brawo ?

Karol Czepik
Karol Czepik

Fajnie by bylo jak by jeszcze ktos pomyslal o wybudowaniu tam parkingow bo żeby zaparkować tam wokół tego miejsca graniczy z cudem