budki dla jerzyków, Nowy Świt fot. ZKZL

Budki dla jerzyków i hotele dla owadów na Nowym Świcie

Budki lęgowe dla jerzyków, hoteliki dla owadów, w tym także dla pszczół, i nowa zieleń. Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zakończył prace na terenie pawilonów handlowo-usługowych przy ul. Świt i przy okazji inwestycji zadbał o aspekty ekologiczne.

– Podczas prac remontowych spółka umieściła aż 40 budek lęgowych dla jerzyków – wylicza Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL. – Pawilony handlowo-usługowe to kolejne miejsce na mapie Poznania, gdzie ZKZL realizuje politykę mającą na celu utrzymanie populacji tych niezwykle pożytecznych ptaków. Jedną z wielu zalet jerzyków jest fakt, że żywią się owadami, które potrafią być uciążliwe dla człowieka, czyli muchami, meszkami i komarami. Warto dodać, że jeden dorosły osobnik potrafi zjeść dziennie około tysiąca owadów. Budki lęgowe zostały zbudowane po konsultacji z ornitologami, którzy przygotowali raport na temat jerzyków i dzięki ich rekomendacji zostały wybrane odpowiednie lokalizacje na terenie pawilonów.

Przy okazji wprowadzania aspektów ekologicznych ZKZL nawiązał współpracę ze szkołami znajdującymi się w sąsiedztwie pawilonów. Dwie z nich przygotowują hoteliki dla owadów, także dla pszczół, a trzecia karmnik dla ptaków.
– Wszystkie wykonane będą z ekologicznych materiałów, a głównymi budowniczymi będą dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 91, Zespołu Szkół Nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych oraz z Zespołu Szkół Specjalnych nr 101 w Poznaniu – mówi rzecznik. – Wiosną tego roku powinny pojawić się w sąsiedztwie „Nowego Świtu”.

Na terenie pawilonów zasadzono również dużą liczbę drzew, krzewów i niskiej roślinności. Co prawda teraz, ze względu na zimową aurę i niskie temperatury efekt nie jest widoczny, ale już wiosną będzie można zobaczyć liczne zielone elementy w sąsiedztwie pawilonów.

Źródło: ZKZL