Brakuje krwi. Centrum Krwiodawstwa prosi o pomoc!

krwiobus fot. RCKiK

W ogóle nie ma już krwi grup 0 Rh-, A Rh- i B Rh-, a zapasy 0 Rh+ oraz A Rh+ są na wyczerpaniu. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje do wszystkich krwiodawców o pomoc i oddawania krwi. Zwłaszcza tych z grupami Rh-.

Zazwyczaj najtrudniejszym czasem dla RCKiK jest lato, gdy wielu krwiodawców wyjeżdża na urlopy i wakacje, więc zapasy stacji drastycznie maleją. Ale od czasu pandemii, która narzuciła konieczność bardziej surowych restrykcji, jeśli chodzi o zbiórki krwi, zmniejszyła także na długi czas liczbę krwiodawców, bo wielu z nich zachorowało, problem braku krwi pojawia się też w innych porach roku.

Stan zapasów w RCKiK można obserwować na stronie stacji – obecnie najgorsza sytuacja jest w zapasach krwi grup 0 Rh-, A Rh- oraz B Rh-. Nie ma jej już prawie w ogóle! Niebezpiecznie mało jest też grup 0 Rh+ oraz A Rh+. RCKiK prosi dawców o zgłaszanie się – szczegóły, jak to zrobić, można znaleźć na stronie stacji. 7 marca krwiobus będzie też czekał na chętnych przed galerią Posnania w Poznaniu, a także przed domem kultury w Rawiczu i komendą policji we Wrześni.

Podziel się:

Ostatnio dodane: