Biskupi przeprosili za grzechy i brak szacunku dla życia

Stanisław Gądecki fot. Silar
A także za seksualne wykorzystywanie nieletnich, prywatę, partyjniactwo, agresję i brak dialogu. Przeprosiny były częścią ponownego zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Jak informuje Onet.pl, aktu zawierzenia podczas mszy św. dokonał arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i on też, polecając Najświętszemu Sercu Pana Jezusa Kościół w Polsce i samą Polskę przeprosił za wszystkie grzechy: brak szacunku dla życia, wykorzystywanie seksualne małoletnich przez duchownych i zaniedbania przełożonych tych duchownych, za uzależnienia, prywatę, partyjniactwo, brak czci dla tego, co święte oraz niezdolność do dialogu i instrumentalne traktowanie religii. Poprosił też o łaskę nawrócenia i pokuty.

Arcybiskup Marek Jędraszewski przypomniał z kolei odzyskanie niepodległości przez Polskę i to, jak w czerwcu 1921 podczas konsekracji bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie ponownie oddano naród polski w opiekę Jezusa. Akt został ponowiony dokładnie 100 lat później, a biskupi, przepraszając za swoje grzechy, wyrazili też głębokie przekonanie, że znajdą pokrzepienie w Sercu Jezusa pełnym miłości, a to pokrzepienie i ta miłość pozwolą odnowić i przemienić życie.