Bezpłatne badania wzroku

Poznaniacy, którzy cierpią na cukrzycę, mogą skorzystać z bezpłatnych badań wzroku. Pomogą one w diagnostyce retinopatii cukrzycowej – najczęstszego powikłania tej choroby.

Retinopatia cukrzycowa może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Dlatego Miasto Poznań wspiera finansowo pilotażowy i innowacyjny w skali całego kraju projekt bezpłatnych, przesiewowych badań okulistycznych dla poznaniaków: “Skrining Retinopatii Cukrzycowej”. Z bezpłatnych badań mogą skorzystać osoby, które skończyły 18 lat i mają zdiagnozowaną cukrzycę.

– Zachęcam wszystkich poznaniaków chorujących na cukrzycę do skorzystania z tej okazji – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Dzięki zaawansowanej technologii badanie trwa tylko kilka minut i każdy pacjent od razu otrzymuje wynik z zaleceniami lekarskimi. Jakość wzroku ma duży wpływ na jakość życia – warto więc się przebadać, by szybko uzyskać pomoc.

Z bezpłatnych badań może skorzystać 1,2 tysiąca osób. Specjaliści przyjmują pacjentów w 2 punktach na terenie Poznania: w Poradni Diabetologicznej DIAB-MED przy ul. Słowackiego 8 (II piętro) – od poniedziałku do środy w godz. 12:00-17:00 oraz w NZOZ EuroMed na os. Piastowskim 58 – w czwartki i piątki w godz. 9:00-13:00.

Każdy, kto chce się przebadać, powinien się wcześniej zapisać na konkretną godzinę. Rejestracja czynna jest pod numerem telefonu: 533 335 845.

Przeciwwskazaniem do badania jest stwierdzona zaćma lub inne schorzenia siatkówki oka. Z programu nie mogą też skorzystać osoby, które w ciągu ostatniego roku miały wykonane badanie dna oka finansowane w ramach świadczeń gwarantowanych, opłacanych przez NFZ. Projekt realizuje Fundacja Okulistyka 21 z Poznania, która otrzymała na niego dotację z budżetu miasta.

Po 20 latach chorowania na cukrzycę retinopatia występuje u wszystkich pacjentów z cukrzycą typu 1 i u 60 proc. cierpiących na cukrzycę typu 2. Wzrok traci 86 proc. osób z cukrzycą typu 1 oraz co trzeci chory z typem 2.

Bardzo często chorzy na cukrzycę nie odczuwają żadnych problemów z widzeniem i nie zdają sobie sprawy z postępującej retinopatii cukrzycowej. Specjaliści twierdzą, że bez względu na rodzaj cukrzycy, każdy pacjent cierpiący na tę chorobę powinien badać się raz w roku.

– U każdego chorującego na cukrzycę mogą pojawić się zmiany na dnie oka, które mogą doprowadzić do pogorszenia, a nawet utraty widzenia – mówi prof. dr hab. med. Andrzej Grzybowski, ekspert w dziedzinie okulistyki. – Wczesne wykrycie tych zmian umożliwia ich leczenie i w ponad 90 proc. zachowanie widzenia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na cukrzycę cierpi 4 procent populacji, czyli około 135 mln ludzi. Pod koniec 2025 r. chorych będzie już 300 mln, z czego retinopatię cukrzycową będzie miało 100 mln osób. Dla porównania – problemy z nerkami wystąpią u 44 mln.

Cukrzyca wciąż jest główną przyczyną utraty wzroku. Z najnowszego raportu WHO wynika, ze w Polsce rozpowszechnienie cukrzycy sięga 9,5%, natomiast nadwagi (która jest czynnikiem ryzyka tej choroby) 64%. A to oznacza, że ponad 60 tys. poznaniaków może chorować na cukrzycę.

Autor: UMP

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze