skwer przy Kórnickiej i Serafitek fot. Wspólny Poznań

Będziemy mieli skwer Obrońców Ukrainy 2022!

Jest już projekt uchwały przygotowanej przez wszystkich poznańskich radnych ponad podziałami, wybrano również miejsce. I wszystko wskazuje na to, że już wkrótce skwer w pobliżu Mostu Świętego Rocha i Politechniki Poznańskiej będzie nosił imię Obrońców Ukrainy 2022.

Chodzi o teren zielony u zbiegu u zbiegu ulic Serafitek i Kórnickiej, tuż przy moście Rocha. Z inicjatywą nadania imienia skwerowi wystąpili Cyryl Club – Wielkopolski Klub Dyskusyjny, Instytut Poznański oraz Stowarzyszenie Projekt Poznań i 28 lutego rozpoczęła zbiórkę podpisów pod projektem.

„W ten sposób chcieliśmy utworzyć miejsce, w którym ukraińska społeczność mieszkająca w Polsce mogłaby spotykać się na wspólnym czuwaniu i modlitwie, a także oddać hołd swoim rodakom, którzy oddali życie za wolną Ukrainę, za wolny świat” – wyjaśniają inicjatorzy pomysłu. – „Pod petycją podpisało się kilkaset osób z różnych stron Polski, a także wielu Ukraińców, którzy do Poznania przybyli bezpośrednio z ogarniętej wojną Ukrainy”.

Gotową petycję wraz z podpisami inicjatorzy złożyli w biurze Rady Miasta Poznania z prośbą o natychmiastowe rozpatrzenie.
„Po wielu spotkaniach przedstawicieli Cyryl Club, Instytutu Poznańskiego i Projekt Poznań z radnymi Miasta Poznania wspólnie postanowiliśmy, że skwer będzie nosił nazwę „Obrońców Ukrainy 2022″ i będzie zlokalizowany w pobliżu Mostu Świętego Rocha i Politechniki Poznańskiej” – informują inicjatorzy.

Inicjatywa nie wzbudziła żadnych politycznych wątpliwości i projekt uchwały został przygotowany wspólnymi siłami wszystkich miejskich radnych ponad podziałami politycznymi, wszystkich klubów: Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej oraz Wspólnego Poznania – mimo że jeszcze w lutym klub Wspólny Poznań proponował nadanie temu miejscu imienia WOŚP. Ma zostać uchwalony na najbliższej sesji Rady Miasta Poznania, czyli 5 kwietnia 2022 r.

Źródło: Cyryl Club