Będą nowe drogi w północnej Wielkopolsce. Wojewoda podpisał umowy

dofinansowanie z RFRD fot. WUW

Ponad 14 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg otrzymają samorządy z północnej Wielkopolski na nowe drogi i remonty tych, które już istnieją. Wybudowanych i zmodernizowanych zostanie ponad 13 km dróg.

23 maja wojewoda Michał Zieliński podpisał umowy z samorządowcami w Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu. Przekazał im też symboliczne czeki – ponad 14,7 mln zł, bo tyle dostaną samorządy, zostanie przeznaczone na realizację 12 inwestycji drogowych, w ramach których wybudowanych i zmodernizowanych zostanie ponad 13 km dróg.

Władze Budzynia otrzymają 601 tys. zł, które chcą przeznaczyć na budowę ciągu pieszo-rowerowego przy ul. Gumowej. Z kolei powiat chodzieski otrzyma 717 tys. zł i dzięki temu wyremontuje odcinek drogi powiatowej nr 1488P w miejscowości Próchnowo. Ponad 4,5 mln zł otrzymał powiat pilski, który za te pieniądze chce przebudować drogę powiatową nr 1191P na odcinku Ruda-Glesno, stanowiącej ciąg obwodnicy północnej powiatu pilskiego.

Powiat złotowski otrzyma prawie 3 mln zł i dzięki temu będzie mógł przebudować drogę powiatową nr 1050P od miejscowości Skic do skrzyżowania na Górkę Klasztorną oraz skrzyżowania dróg powiatowych nr 1042P i 1043P w miejscowości Węgierce. Powiat czarnkowsko-trzcianecki dzięki dofinansowaniu w wysokości 1,1 mln zł będzie mógł przebudować drogę powiatową nr 1846P w miejscowości Krosin wraz z odwodnieniem.

Powiat wągrowiecki otrzyma 1 mln zł na remont drogi powiatowej nr 1696P na odcinku Mieścisko – Budziejewko, Krajenka za taką sama kwotę przebuduje drogę gminną – ul. W. Witosa. W Ostrorogu za dofinansowanie w wysokości 896 tys. zł zostanie przebudowana część ul. Żniwnej, a za 347 tys. zł – ulicy Kościelnej.

Gmina Damasławek 741 tys. zł przeznaczy na przebudowę drogi nr 209006P w miejscowości Smuszewo, a gmina Zakrzewo – 654 tys. zł na przebudowę drogi gminnej w miejscowości Stara Wiśniewka wraz z budową kanalizacji deszczowej.

– Dziękuję samorządowcom za naszą współpracę, za to, że jesteście tak aktywni i składacie te wnioski o rządowe wsparcie – mówił wojewoda. – Dzięki temu możemy realizować inwestycje, które służą mieszkańcom, które z każdym dniem poprawiają ich komfort życia i które sprawiają, że Wielkopolska nieustannie się rozwija.

W 2023 r. do wielkopolskich samorządów na rozwój infrastruktury drogowej trafią 233,3 mln zł, co pozwoli na realizację 150 zadań, w tym 42 powiatowych i 108 gminnych. To oznacza 184 km nowych i wyremontowanych dróg w regionie.

Podziel się:

Ostatnio dodane: