poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Bardzo duża podwyżka cen gazu. Mieszkańcy zamierzają złożyć skargę do UOKiK

Aż 170 proc. więcej za gaz będą musieli zapłacić mieszkańcy gmin Kaźmierz i Tarnowo Podgórne. Spółka G.EN. Gaz Energia, która dostarcza gaz do obu gmin, nie wyjaśniła, skąd te podwyżki. Mieszkańcy zamierzają złożyć skargę do UOKiK.

Oburzenie klientów G.EN. Gaz Energia zwiększa jeszcze fakt, że tam, gdzie gaz dostarcza PGNiG, ceny wzrosły zaledwie o 7,4 proc. Mieszkańcy tam płacą około 10 gr za kilowatogodzinę. Tymczasem u klientów G.EN. Gaz Energia cena skoczyła z 8 gr za kilowatogodzinę do 21,77 gr. W dodatku nastąpiła z dnia na dzień stawiając mieszkańców przed koniecznością znalezienia dodatkowych tysięcy złotych na gaz. Tysięcy – bo w mniejszych domach za gaz trzeba będzie zapłacić więcej o 2-3 tysiące, a w większych – nawet 12-13 tysięcy.

Mieszkańcy już dostali pisma od spółki z wyliczeniem wysokości dopłat. Skąd taka podwyżka – nie dostali informacji. Spółka nie odpowiedziała też na pytanie o przyczynę podwyżek “Głosowi Wielkopolskiemu”.

Niektórzy z mieszkańców chcieli zmienić dostawcę gazu na PGNiG, gdzie podwyżki są znacznie niższe. Ale okazało się, że choć prawo gwarantuje klientom taką możliwość, to technicznie nie jest to do zrobienia. Bo instalacji G.EN. Gaz Energia nie da się podłączyć do instalacji PGNiG, one nie są zintegrowane. PGNiG dostarcza co prawda gaz dla odbiorców G.EN. Gaz Energia, ale tylko do punktów wejścia do systemu tego operatora.

“Mamy nadzieję, że zima będzie łagodna” – komentują mieszkańcy obu gmin na forach internetowych. I zapowiadają, że jeśli sytuacja nie zostanie rozwiązana pozytywnie, to złożą skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Źródło: Głos Wielkopolski

Strona głównaBiznes i FinanseBardzo duża podwyżka cen gazu. Mieszkańcy zamierzają złożyć skargę do UOKiK