Baranowo: Radni zadecydowali, ale mieszkańcy są niezadowoleni

Chodzi o zagospodarowanie działki nad jeziorem Kierskim. Okoliczni mieszkańcy chcieliby niską, parterową zabudowę, radni uchwalili wysokość budynków do 9 metrów. Mieszkańcy zapowiadają, że będą walczyć dalej.

Spór toczy się o zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sporej działki nad jeziorem, przy ulicy Wypoczynkowej w Baranowie. Ma tam powstać dom spokojnej starości, a właściwie kompleks budynków składających się na cały ośrodek. Inwestor w 2012 roku złożył wniosek na wydanie warunków zabudowy na trzypiętrowe budynki – działka wówczas nie miała mpzp – ale sprzeciwili się temu okoliczni mieszkańcy. Wokół dominują domy jednorodzinne, parterowe lub jednopiętrowe. Zdaniem mieszkańców nowy budynek nie powinien być wyższy. Uważali też, że planowany obiekt zajmuje zbyt dużą powierzchnię działki i znajduje się za blisko ich domów.

Ze względu na protesty wydanie warunków zabudowy zawieszono, a radni gminy zdecydowali, że trzeba uchwalić mpzp dla tego terenu, by raz na zawsze pozbyć się takich problemów.
Ale okazało się, że nie będzie to takie łatwe. Targi o to, co powinno, a co nie znaleźć się w planie, trwały aż do wtorku, 25 lutego.

Ostatecznie radni uchwalili – jak podaje “Głos Wielkopolski” – że kontrowersyjny budynek będzie liczył nie trzy ale jedno piętro i może być wysoki najwyżej na 9 metrów. Zabudowa może zająć najwyżej 25 proc. powierzchni działki i musi być odsunięta od pozostałych posesji o co najmniej 15 metrów.

Radni przekonują, że takie warunki są kompromisowym rozwiązaniem, ale odrzucili wszystkie poprawki zgłoszone przez mieszkańców reprezentowanych przez Stowarzyszenie dla Baranowa. I to dlatego zapowiadają, że dalej będą walczyć o uwzględnienie ich uwag. Jak twierdzą, chcą tylko tego, by inwestycja wpasowała się w krajobraz i klimat miejscowości i nie była uciążliwa dla sąsiadów.

el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze