Stanisław Gądecki fot. Silar

Arcybiskup Gądecki zachęca do wzięcia udziału w wyborach. Pisze o aborcji i związkach partnerskich

Stanisław Gądecki, Arcybiskup Metropolita Poznański, w “Słowie przed wyborami parlamentarnymi” odnosi się do wartości, które powinny kierować katolikami podczas oddawania głosów.

– Zbliżające się wybory parlamentarne są dla mnie sposobnością do przypomnienia kilku podstawowych zasad Katolickiej Nauki Społecznej, dotyczących odpowiedzialności katolików za życie polityczne – napisał abp. Gądecki. – Z moralnego punktu widzenia miłość Ojczyzny i odpowiedzialność za dobro wspólne wymagają od wszystkich korzystania z prawa wyborczego. Nic – poza nadzwyczajnymi okolicznościami – nie usprawiedliwia nieobecności katolików w sprawach publicznych – uważa duchowny.

W dalszej części arcybiskup wyjaśnia jakimi wartościami podczas dokonywania wyboru przy urnie powinni się kierować katolicy. – Zdaję sobie sprawę z tego, że – w zakresie porządku spraw doczesnych – także między katolikami mogą istnieć uprawnione różnice poglądów. Pluralizm nie może jednak oznaczać moralnego relatywizmu. Fundamentalne zasady etyczne – ze względu na ich naturę i rolę, jaką pełnią w życiu społecznym – nie mogą być przedmiotem „negocjacji” – podkreśla abp. Gądecki.

– Katolicy powinni popierać programy broniące prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, gwarantujące prawną definicję małżeństwa jako trwałego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety, promujące politykę rodzinną, wspierające dzietność, gwarantujące prawo rodziców do wychowania własnego potomstwa zgodnie z wyznawaną wiarą i moralnymi przekonaniami. W związku z tym katolicy nie mogą wspierać programów, które promują aborcję, starają się przedefiniować instytucję małżeństwa, usiłują ograniczyć prawa rodziców w zakresie odpowiedzialności za wychowanie ich dzieci, propagują demoralizację dzieci i młodzieży. Nie mogą się decydować na wybór kandydata, który wyraża poglądy budzące zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego oraz ryzykowne z punktu widzenia politycznego – uważa Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

– Wyrażam głębokie przekonanie, że – niezależnie od podziałów oraz napięć politycznych i społecznych w Polsce – możliwe i konieczne jest budowanie narodowej wspólnoty poprzez dialog i solidarność w prawdzie, we wzajemnym szacunku oraz z myślą o przyszłych pokoleniach. Nie rozbudzajmy więc emocji, które spowodowałyby, że po wyborach trudno nam będzie odnosić się do siebie nawzajem z szacunkiem – apeluje abp. Gądecki.

Źródło: Konferencja Episkopatu Polski

12
Dodaj komentarz

avatar
Esti Kaa
Esti Kaa

boi sie ze zrodelko wyschnie… co za zgnilizna

Filip Wrzyszcz
Filip Wrzyszcz

Kiedy szukałem Boga będąc katolikiem duchowni mówili mi co mam robić. Szukałem Boga w kościele protestanckim, ludzie zaczęli mi mówić co robił Jezus. Pan Gądecki to manipulant.

Grzegorz Borys
Grzegorz Borys

Człowiek, który utrudnia ściganie pedofilii ma czelność pouczać innych? Żenua…

Elwira Strojna
Elwira Strojna

Ja wiem na kogo mam głosować i nie potrzebuje podpowiedzi

Marta Szyszka
Marta Szyszka

Czyli pozostaje apostazja…