Akademia Warty Poznań buduje nowy ośrodek. „Krok w stronę wychowywania nie tylko dobrych zawodników”

fot. Mateusz Ludwiczak / Wisła Płock S.A.

W Grodzisku Wielkopolskim powstanie ośrodek szkoleniowy klubu, jak poinformowała Warta Poznań. Będzie działał w oparciu o tamtejszą bazę treningową, a jego sercem ma być bursa dla młodych zawodników przy ul. Sportowej 2.

Trenerzy Zielonych wychowali w przeszłości wielu reprezentantów Polski, a także blisko 40 zawodników Ekstraklasy. Od kilku lat szkolenie dzieci i młodzieży piłkarskiej odbywa się w Akademii Warty Poznań. Wiosną 2022 roku była ona jedyną akademią w kraju, która miała swoje drużyny we wszystkich rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów – chłopców i dziewczynek.

Teraz Akademia Warty Poznań zaczyna nowy rozdział: po kilkunastu miesiącach przygotowań ogłosiła powstanie ośrodka szkoleniowego w Grodzisku Wlkp. Będzie funkcjonował w oparciu o tamtejszą bazę treningową, należącą do samorządu, w skład której wchodzi pięć pełnowymiarowych boisk piłkarskich, w tym jedno ze sztuczną nawierzchnią.

Sercem ośrodka będzie bursa dla młodych zawodników, zlokalizowana w obecnym hotelu na stadionie przy ul. Sportowej 2. Tuż obok, w budynku SP nr 1 przy ul. Chopina, 1 września rozpocznie się nauka w Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego Warty Poznań. W pierwszym roku będzie się odbywała w dwóch najmłodszych klasach,a docelowo będą tam cztery klasy liceum. Liceum zostało już wpisane do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych.

– Dzięki tej inwestycji dołączamy do wiodących klubów w Ekstraklasie także pod względem warunków do szkolenia młodych piłkarzy – mówi Wojciech Tomaszewski, dyrektor Akademii Warty Poznań.

Warto przypomnieć, że to właśnie na stadionie w Grodzisku piłkarze Warty Poznań rozgrywają swoje mecze nieprzerwanie od 2019 roku. Tutaj także świętowali m.in. awans do PKO Bank Polski Ekstraklasy w 2020 roku.

– Najnowsza historia Grodziska Wlkp. jest ściśle związana z piłką nożną – podkreśla Piotr Hojan, burmistrz Grodziska Wlkp. – Najpierw za sprawą Dyskobolii, która występowała w Ekstraklasie i reprezentowała nasz kraj w europejskich pucharach, także reprezentacjom Polski w różnych kategoriach wiekowych, a w ostatnich latach dzięki Warcie Poznań. Cieszymy się bardzo, że ten zasłużony klub wiąże swoje plany rozwoju z naszym miastem. Gdy pojawiła się propozycja otwarcia liceum i stworzenia bursy dla młodych piłkarzy na stadionie, nie zastanawialiśmy się długo nad wejściem w ten projekt. To dla mnie ważne, że stadion będzie żył nie tylko kilka razy w miesiącu przy okazji meczów, ale tak naprawdę na co dzień będzie służył młodym adeptom futbolu.

– Chcę podziękować całej społeczności Grodziska Wlkp. za bardzo pozytywne przyjęcie i realizację pomysłu, by otworzyć ośrodek Akademii Warty Poznań właśnie w tym mieście – powiedział Damian Kęcel, menedżer Akademii Warty Poznań. – Od początku czuliśmy wsparcie lokalnych władz, na czele z burmistrzem Piotrem Hojanem, starostą Mariuszem Zgaińskim oraz dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 1, szczególnie dyrektorem Piotrem Stasiłowiczem. Bez dobrej współpracy i sprawnego stworzenia planu działania na pewno nie udałoby się tak szybko wystartować z inwestycją, która ma ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju Akademii.

– Głównym celem powstania tego ośrodka było usprawnienie systemu szkolenia, edukacji i stworzenie jeszcze lepszych warunków zawodnikom, którzy w niedługim czasie będą mieli szansę dołączyć do pierwszej drużyny seniorów – tłumaczy Wojciech Tomaszewski. – Zmienia się sytuacja, w której musieliśmy dostosowywać proces szkolenia do edukacji szkolnej. Teraz będzie odwrotnie i dzięki temu bardziej efektywniej. Chłopcy będą mieli wszystko na miejscu, nie będą musieli tracić czasu na dojazdy do szkoły, na treningi, a zaoszczędzone w ten sposób godziny będą mogli wykorzystać na dłuższe jednostki treningowe, odpoczynek, regenerację oraz naukę. Do tego dochodzi możliwość zapewnienia piłkarzom odpowiedniego wyżywienia, diety dostosowanej do zapotrzebowania organizmów młodych sportowców. Będą też mieli dostęp do odnowy biologicznej i wszystkiego, co jest potrzebne do prawidłowego rozwoju młodego sportowca. To krok w stronę wychowywania nie tylko dobrych zawodników, ale także świadomych, młodych ludzi.

Źródło: mat. pras.

Podziel się: