Stanisław Gądecki fot. Silar

Abp. Stanisław Gądecki o reformie sądów: “Wyrażam swoje poparcie dla dialogu”

Abp. Stanisław Gądecki odniósł się w liście do reformy sądownictwa w Polsce. – Wyrażam swoje poparcie dla dialogu – zapewnia arcybiskup.

Duchowny podkreśla w liście, że z satysfakcją przyjął informację o zamiarze zorganizowania przez PAN dialogu dotyczącego wprowadzanej reformy sądownictwa w Polsce. Zmiany są forsowane przez obecnie rządzące ugrupowanie. Mocno sprzeciwia się im część opozycji.

– Jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyrażam swoje poparcie dla dialogu ws. sytuacji w wymiarze sprawiedliwości i narastającego konfliktu związanego z jego reformą – napisał w liście abp. Stanisław Gądecki. – Dzisiejszy kryzys wokół wymiaru sprawiedliwości możemy potraktować jako szansę, aby po 30 latach od odzyskania niepodległości właściwe opisać ten ważny sektor działania państwa polskiego. Aby móc tego dokonać konieczne wydaje się zachowanie pewnych podstawowych reguł – uważa duchowny.

Arcybiskup podkreśla, że przede wszystkim dyskusja na ten temat powinna odbywać się w Polsce i dzięki znalezieniu kompromisu nie należy dopuścić do “ingerencji zewnętrznej”. – Powinniśmy pamiętać, że istnieje odpowiedzialność za instytucjonalny wymiar dobra wspólnego. Instytucje można, a niekiedy należy reformować. Trzeba jednak unikać tego, co mogłoby prowadzić do instytucjonalnego chaosu, a tym bardziej działań mających za cel doprowadzenie do zamętu – podkreśla Stanisław Gądecki.

I dodaje w liście, że trzeba się postarać o autentyczne rozwiązania sporu. Mimo trwającego już od dłuższego czasu konfliktu duchowny wydaje się pozostawać optymistą podkreślając, że w Polsce nie brakuje ludzi szlachetnych, którzy znajdą drogę do rozwiązania tej sprawy.

Źródło: Konferencja Episkopatu Polski

26
Dodaj komentarz

avatar
Grażyna Radziul
Grażyna Radziul

Tu nie ma co dialogować, tylko reformować. Jak komuniści robili “reformę” sądów, to nie pytali sędziów o zdanie. Ps.Ta “reforna” do dziś obowiązuje, gdyby ktoś nie wiedział. Ale rozumiem, że Ekscelencja posługuje się językiem dyplomacji.

Danuta Szczechowiak
Danuta Szczechowiak

Co znaczy “NAPISAŁA arcybiskup”?

Wojciech Kaczmarek
Wojciech Kaczmarek

Niech odczepią się od polityki.

Robert Gorczyński
Robert Gorczyński

To sądy kościelne też teraz przechodzą reformę?
No i dialog w Kościele?
Same, wprost niewiarygodne nowości!
No chyba, że ekscelencja wypowiada się
o sprawach Kościoła niedotyczących.
A to akurat nie byłoby niczym nowym.

Elżbieta Ambroszkiewicz
Elżbieta Ambroszkiewicz

Pytał się ktoś Gądeckiego o zdanie? że się wypowiada w nie swojej sprawie. Może się klerykami lepiej zajmie i ich wychowaniem.