78. rocznica zakończenia walk o Poznań. Hołd poległym na Cytadeli

78. rocznica zakończenia walk o Poznań fot. UMP

23 lutego 1945 roku zakończyły się walki o Poznań podczas drugiej wojny światowej. W tym roku ta rocznica ma szczególne znaczenie, jak mówił podczas uroczystości Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Bo zagrożenie wróciło.

Tradycyjnie już przedstawiciele władz miasta i regionu w rocznicę dnia, gdy zakończyły się walki, a więc i wojna dla miasta, oddały hołd poległym podczas wojny. Jednak w tym roku uroczystości odbywały się przy Dzwonie Pokoju – ze względu na wojnę, którą Rosja toczy w Ukrainie. W ubiegłym roku obchody miały miejsce dzień przed wybuchem tej wojny…

– 78 lat temu w Poznaniu zakończył się czas brutalnej okupacji niemieckiej, najbardziej tragicznego okresu w dziejach miasta – mówił podczas dzisiejszych uroczystości Mariusz Wiśniewski. – Umilkły strzały, jednak poznanianki i poznaniacy, cały naród polski, nie odzyskali pełni wolności. Ucisk, opresja, tyrania wpisane były w polską rzeczywistość jeszcze przez 45 lat komunizmu. Wydawało się, że najtragiczniejsze czasy mamy już za sobą. Tymczasem zagrożenie powróciło.

Zastępca prezydenta Poznania przypomniał, że pokój i wolność nie są dane raz na zawsze. Wojna w Ukrainie jest tego przerażającym dowodem.

– Rok temu, podczas uroczystości upamiętniającej zakończenie okupacji niemieckiej i walk o Poznań, w przeddzień agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę mówiliśmy: „Wydaje się przecież nierealnym, żeby współcześni Rosjanie – potomni poległych tysiącami na stokach Cytadeli w boju o pokojową przyszłość Europy i świata, teraz tę przyszłość chcieli unicestwić” – mówił Mariusz Wiśniewski. – Kilkanaście godzin później poznaliśmy odpowiedź. 24 lutego 2022 roku Rosjanie zniweczyli ofiarę tych, którzy polegli w walce o Festung Posen. Nie tylko swoich rodaków, ale także walczących w ich szeregach Ukraińców – co należy dziś szczególnie podkreślić, ale również Polaków – mieszkańców miasta – bohaterskich Cytadelowców.

Po uroczystościach pod Dzwonem Pokoju tradycyjnie zostały złożone kwiaty pod pomnikami Cytadelowców i Żołnierzy Alianckich.

Podziel się:

Ostatnio dodane: