serce od serca fot. PP

70 poduszek w ramach akcji “Serce od serca”!

Aż tyle poduszek w kształcie serca uszyto na pierwszych w tym roku warsztatach w ramach akcji „Serce od serca”. Klub Kobiet Aktywnych gminy Czerwonak oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Promnicach wraz z mieszkańcami powiatu poznańskiego rozpoczęli w Koziegłowach kolejną akcję wspierającą kobiety z rakiem piersi.

– Zaangażowanie naszych mieszkanek jest niesamowite. Bardzo się cieszę się, że ten pomysł tak się rozwija, i że tyle osób chce w nim uczestniczyć – mówił starosta poznański Jan Grabkowski, patron akcji. – Pomagamy jak tylko możemy, bo serce boli, kiedy dwa miliardy złotych przeznaczane są na media publiczne, a nie ma onkologię.

W akcję włączył się również wójt gminy Czerwonak.
– Dlaczego pomagamy? Robimy to, jak sama nazwa wskazuje, z potrzeby serca. To kolejne już tego typu wydarzenie w naszej gminie i na pewno nie ostatnie – zapewnił Marcin Wojtkowiak.

Na czym projekt „Serce od serca” polega?
– Szyjąc poduszki staramy się wesprzeć osoby po mastektomii częściowej lub całkowitej – wyjaśniła Justyna Maćkowiak-Szukalska, która wraz z Karoliną Wasilewską-Waligórską koordynuje akcję w naszym regionie. – Zaraz po operacji chronią ranę przed obtarciem, a na dalszym etapie leczenia zapobiegają opuchliźnie i zmniejszają napięcie w barku. Uszyte przez nas poduszki trafiają do Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Oczywiście jeśli ktoś się zgłosi do nas indywidualnie, to także taką poduszkę otrzyma.

Warsztaty „Serce od serca” odbywają się cyklicznie i każdy może wziąć w nich udział.
– Zapraszamy wszystkich chętnych – zaprosiła Justyna Maćkowiak-Szukalska. – Aby do nas dołączyć, wystarczą uśmiech i chęć pomocy innym. Poduszki powstają w większości gmin powiatu poznańskiego, co jest możliwe między innymi dzięki współpracy z powiatem.

W ubiegłym roku wolontariuszki z powiatu poznańskiego uszyły około 2 tys. poduszek, a w całej Polsce powstało ich ponad 11 tys. Warsztaty odbędą się również w gminach: Swarzędz, Kostrzyn, Luboń, Suchy Las i Pobiedziska. Dodatkowo uczestnicy projektu będą mogli wziąć udział w bezpłatnej nauce badania piersi.

Pomysł narodził się w 2001 roku, a jego autorką była Janet Kramer-Mai, pielęgniarka zajmująca się onkologią w Erlanger Medical Center z Chattanooga w stanie Tennessee, u której zdiagnozowano raka piersi. To właśnie dla niej wykonano pierwszą poduszkę, która wygodnie mieściła się pod pachą i chroniła przed przypadkowymi uderzeniami.

Cykl warsztatów został objęty patronatem Jana Grabkowskiego, starosty poznańskiego. Kolejne odbędą 18 lipca w Pałacu Iwno.

PP, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze