55 tys. bonów turystycznych wciąż nieaktywnych. To ostatnia szansa!

fot. pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Na 430 tys. uprawnionych w Wielkopolsce osób, wciąż nieaktywnych jest ponad 55 tys. bonów. – Ferie zimowe to praktycznie ostatni moment, by wykorzystać bon turystyczny – przypomina Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Bonem turystycznym od sierpnia 2020 r. rodzice mogą płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski – a do tej pory transakcje opłacone przez Wielkopolan za pośrednictwem bonu wyniosły 293 mln zł. Jednak z pośród 430 tys. przyznanych bonów aktywowano dotąd 375 tys.- nieaktywnych jest ponad 55 tys.

– Warto się pospieszyć, bo ważność bonu upływa 31 marca – podkreśla Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. – Po tym terminie nie będzie można nim opłacić wypoczynku ani pobytu w hotelu.

Bon turystyczny jest przyznawany na dziecko urodzone do końca 2021 roku, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy 500 plus. Na każde dziecko przysługuje jeden bon, ale dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony w wysokości 500 zł. By go otrzymać, trzeba złożyć odpowiednie oświadczenie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – i właśnie na tej platformie bon jest dostępny w formie dokumentu elektronicznego.

– Aktywacja bonów jest bardzo prosta – zapewnia Marlena Nowicka. – Rodzic, który pobiera świadczenie 500 plus na dziecko taki bon ma u siebie na profilu PUE. Wystarczy wejść na swój profil, w zakładkę „ogólny”, następnie po lewej stronie ekranu odnajdziemy zakładkę „bon turystyczny”. Po kliknięciu w nią zostaniemy poproszeni o uzupełnienie niezbędnych danych kontaktowych, czyli adresu email i numer telefonu komórkowego. Po czym przechodzimy do aktywacji. Zarówno aktywacja, jak i płatność bonem turystycznym, jest bardzo prosta, nie wymaga od nas jakiś skomplikowanych czynności. Aktywować bon można w dowolnym momencie, nawet na dzień przed planowanym wyjazdem.

Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze i ważny jest do końca marca tego roku – do tego czasu trzeba zrealizować płatność bonem, ale sama usługa może się odbyć nawet po tej dacie. Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej.

Podziel się:

Ostatnio dodane: