53 lata temu na tory wyjechały pierwsze „kanciaki”. Kto je pamięta?

kanciak, czyli tramwaj 102N fot. MPK Poznań

„Na początku 1970 roku nasza firma otrzymała nowe wagony typu 102N prosto z chorzowskiego Konstalu” – przypomniało kilka dni temu poznańskie MPK. To były właśnie „kanciaki, które wzbudziły ogromne zainteresowanie pasażerów”.

Jak przypomina MPK na swoim profilu na Facebooku, 8 stycznia 2023 roku minęły 53 lata, odkąd na poznańskie torowiska wyjechał pierwszy Konstal 102N – bo tak brzmi fachowa nazwa „kanciaka”.
„W latach 50. i 60. XX wieku nasze przedsiębiorstwo w swoim taborze tramwajowym posiadało tylko wagony typu N i 4N” – przypomina MPK. – „Ciągle rozwijająca się sieć połączeń tramwajowych, potrzebowała nowych tramwajów – bardziej nowoczesnych, szybszych, bezpieczniejszych i niezawodnych”.

W związku z tym przewoźnik złożył zamówienie do chorzowskiego Konstalu na nowe pojazdy typu 102N – i w 1970 roku je otrzymała.
„Łącznie w firmie znalazło się 8 sztuk tzw. „Kanciaków” (numery 1-8) – przypomina MPK. – „8 stycznia 1970 roku na linię 6 wyjechał pierwszy z nich, wagon numer 2, wzbudzając niemałe zainteresowanie pasażerów i samych pracowników MPK”.

Tramwaj szybko ze względu na kształt został ochrzczony przez poznaniaków „kanciakiem” i przez wiele lat tramwaje tego typu były podstawą taboru poznańskiego przewoźnika, a wielu mieszkańców do dziś wspomina je z ogromnym sentymentem. Dziś można je zobaczyć na torach przy okazji parad tramwajów albo wówczas, gdy kursują na liniach turystycznych.

Podziel się:

Ostatnio dodane: