500 plus. Podwyżki nie będzie!

Mateusz Morawiecki, Marlena Maląg, piknik rodzinny Raszków fot. KPRM

Ani w tym, ani w przyszłym roku nie ma co liczyć na podwyżkę świadczenia 500 plus, jak zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Resort nie przewiduje podwyżki, mimo tego, że 500 plus jest dziś warte znacznie mniej niż w 2016 roku.

– Świadczenie 500 plus będzie realizowane w tym kształcie, w którym jest. W tym roku i w kolejnym nie planujemy zwiększania tego świadczenia – poinformowała 30 czerwca minister Marlena Maląg w Radiu Wrocław. I zapewniła, że nadal rodzina jest priorytetem dla PiS, więc polityka inwestowania w rodzinę będzie kontynuowana.

Minister Maląg zwróciła też uwagę, że 500 plus to nie jedyne świadczenie, na jakie może liczyć rodzina: jest jeszcze Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, Dobry Start i dofinansowanie do żłobków. Dlatego 500 plus pozostanie w obecnej wysokości. Minister przypomniała też, że taką opinię wyraził również Jarosław Kaczyński.

Tymczasem w ciągu 6 lat funkcjonowania dodatku 500 plus jego wartość znacznie spadła. Obecnie za 500 zł można kupić tyle, ile można było za 389 zł w 2016 roku z powodu narastającej inflacji.

Jak informuje Wirtualna Polska, minister zapewniła też, że rząd nie rozważa podwyższenia wieku emerytalnego. Ale jeśli ktoś zdecyduje się dalej pracować, to będzie miał wszelkie udogodnienia z tego powodu, bo mamy w Polsce niskie bezrobocie i wykwalifikowani pracownicy, z doświadczeniem, są potrzebni. Dlatego już w tym roku obowiązuje PIT zero dla seniorów, dzięki któremu osoby mające już prawo do emerytury, ale chcące nadal pracować, nie będą musiały odprowadzać podatku do kwoty 85 tys. zł. Dużą zachętą, jej zdaniem, jest także kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł.

Minister uważa też, że sami pracodawcy zachęcają pracowników w wieku emerytalnym do pozostawania w pracy, wprowadzają specjalnie dla nich elastyczne formy zatrudnienia, by nadal korzystać z ich wiedzy i doświadczenia. Jednak to nie znaczy, że PiS chce podwyższyć wiek emerytalny, choć w sejmie już czekają dwa projekty emerytur stażowych, które – między innymi – będą zachęcały Polaków do tego, by pracowali dłużej.

Podziel się:

Ostatnio dodane: