sobota, 2 listopada, 2024

50 lat Polskiego Teatru Tańca. Książka, premiera i medal “Gloria Artis” (ZDJĘCIA)

Złoty medal “Gloria Artis”, premiera spektaklu “Z kapelusza” Jo Strømgrena i premiera książki Stefana Drajewskiego oraz Jagody Ignaczak “Polski Teatr Tańca 1973-2023. Ludzie-Historie-Idee”. Pięćdziesięciolecie PTT jest obchodzone wyjątkowo uroczyście.

Wydarzenia z okazji 50-lecia sypią się jak z rogu obfitości: prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na wniosek marszałka Marka Woźniaka, nadał Polskiemu Teatrowi Tańca w Poznaniu, z okazji Jubileuszu 50-lecia jego inauguracji, złoty medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Został on wręczony 12 września, podczas inauguracji jubileuszowego sezonu teatru – ale to tylko jedna z wielu atrakcji obchodów 50-lecia.

Drzewiecki, Wycichowska i książka

12 września 1973 roku wybitny choreograf i wizjoner tańca Conrad Drzewiecki powołał do życia Polski Teatr Tańca – dzięki władzom Poznania. W 1988 roku pałeczkę przejęła Ewa Wycichowska, wprowadzając do PTT własny styl, swoje rozumienie tańca i tę niesamowitą lekkość, kreatywność, błyskotliwość i poczucie humoru, które sprawiały, że o jej spektaklach nie dawało się zapomnieć.

O historii teatru przypomnieli Stefan Drajewski i Jagoda Ignaczak, autorzy fascynującej książki “Polski Teatr Tańca 1973-2023. Ludzie-Historie-Idee”, wydanej przez Wydawnictwo Miejskie. To dzieło pełne twardych faktów, ale też cudownych opowieści o ludziach, anegdot, wspomnień – a wszystko razem podane przepiękną polszczyzną. Znaczenia tej pozycji dodaje fakt, że oboje są wybitnymi znawcami tańca jako takiego, a Polskiego Teatru Tańca w szczególności. Stefan Drajewski jest między innymi autorem książki “Conrad Drzewiecki. Reformator polskiego baletu”, natomiast Jagoda Ignaczak napisała fascynującą książkę poświęcona Ewie Wycichowskiej “Istnienie grać. Portret Ewy Wycichowskiej”, a przez wiele lat była też rzeczniczką prasową teatru i współorganizatorką dziejących się tam zdarzeń.

Książka “Polski Teatr Tańca 1973-2023. Ludzie-Historie-Idee” to chyba najlepszy prezent na 50-lecie teatru. I trzeba przyznać, że jej premiera, która odbyła się na Dziedzińcu Szkoły Baletowej w Poznaniu, miała wspaniałą oprawę: uczennice i uczniowie szkoły przedstawili fragmenty spektakli z bogatej historii PTT – to było ponad 200 premier! – licznie stawili się też byli tancerze: od tych zaczynających karierę w czasach Conrada Drzewieckiego po tych, którzy dopiero kilka lat temu uzbrojeni w doświadczenie z PTT ruszyli zdobywać świat. Spotkanie prowadziła Anna Kochnowicz-Kann, a opowieściom i anegdotom nie było końca. Kto nie był na spotkaniu – wiele stracił, bo pikantnych opowieści również nie brakowało, a nad wszystkim unosił się ten jedyny, niepowtarzalny duch Polskiego Teatru Tańca, jego premier, festiwali jak wspaniały Dancing czy niezapomniany Atelier.

Premiera, wystawa i film

Kto chciałby jeszcze uczestniczyć w 50-leciu teatru, zawsze oczywiście może się wybrać także do jego siedziby przy ulicy Taczaka 8: na spektakl z “Z kapelusza” w choreografii Jo Strømgrena, spektakl o wspomnieniach, które ma każdy z nas, o tym, jak daleko sięgamy pamięcią i dlaczego ta pamięć i wspomnienia są ważne.

Premierze spektaklu będzie towarzyszył film dokumentalny “Mój teatr” w reżyserii Radka Wysockiego. Warto także zajrzeć na wystawę malarstwa Justyny Grzebieniowskiej-Wolskiej “Narodziny”, której bohaterem jest ruch i taniec, a którą można oglądać do 24 września. W teatrze pojawią się także artyści PTT 13, 15 i 16 września, a wszyscy, którzy kupili bilety, na spektakle, będą się mogli z nimi spotkać. Bo, jak wyjaśniła dyrektorka PTT, Iwona Pasińska, nie wystarczy jeden dzień, by świętować taki jubileusz.

Strona głównaKultura50 lat Polskiego Teatru Tańca. Książka, premiera i medal "Gloria Artis" (ZDJĘCIA)