164 mln zł na renowacje zabytków. Także w Wielkopolsce

fot. Janusz Stor, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozstrzygnęło pierwszy nabór programu „Ochrona Zabytków”, umożliwiającego zdobycie dofinansowania na remonty i renowacje obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Są także obiekty z Wielkopolski.

1 mln zł otrzyma Zamek w Rydzynie na restaurację sali Wielka Alkowa – etap II, a także prace restauratorskie i budowlane fasady frontowej zamku. Ponad 800 tys. zł przeznaczono na kolejny etap prac konserwatorskich w prezbiterium Bazyliki Świętogórskiej na Świętej Górze koło Gostynia, a konkretnie na renowację XIX-wiecznych fresków w prezbiterium. 129 tys. zł otrzymała gmina miejska Koło na zabezpieczenie i konserwację ruin gotyckiego zamku w Gozdowie.

Dotacje dostały także – między innymi – klasztor cysterski w Lądzie na remont dachu i elewacji skrzydeł południowo-wschodniego i skrzydła północnego, remont wirydarza, muru północnego oraz sztukaterii i fresków w kościele pw. NMP i św. Mikołaja Biskupa, klasztor i kościół Karmelitów Bosych w Poznaniu na prace ratunkowe oraz osuszanie i stabilizację fundamentów, kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Zdunach na remont dachu, kościół pw. św. Trójcy w Łobżenicy na prace konserwatorskie barokowego ołtarza i kościół pw. św. Wawrzyńca w Gnieźnie na interwencyjny remont dachu.

Ogółem dofinansowanie w wysokości 164 mln zł otrzymały 534 projekty w całej Polsce.
„Wnioskodawcy, którzy nie otrzymali wsparcia, mogą złożyć odwołanie do 16 kwietnia” – informuje ministerstwo. – „Jednocześnie w programie prowadzony jest II nabór wniosków, w związku z czym ostateczny budżet na ochronę zabytków będzie znacząco wyższy”.

Podziel się:

Ostatnio dodane: