Leszno: Zagrożenie żrącą substancją i kara dla przewoźnika

żrąca substancja fot. WITD
Żrąca substancja – podchloryn sodu – wydobywająca się z nieszczelnego pojemnika i kierowca, który nie miał uprawnień do przewozu materiałów niebezpiecznych. Inspektorzy Transportu Drogowego w Lesznie nałożyli na przewoźnika ponad 15 tys. zł kary.

Inspektorzy zatrzymali samochód przewożący podchloryn sodu podczas kontroli 22 lipca w Granowie na drodze krajowej nr 22. Okazało się, że do tego transportu w ogóle nie powinno dojść, ponieważ złamana została większość przepisów, jakie obowiązują przy przewozie niebezpiecznych substancji.

Samochód nie został oznakowany wymaganymi tablicami barwy pomarańczowej, nie był wyposażony w sprzęt oraz gaśnice wymagane do przewozu materiałów niebezpiecznych, a ładunek stał na palecie niezamocowany i jak się okazało podczas kontroli – w nieszczelnym pojemniku, a kierowca z kolei nie posiadał wymaganych uprawnień do przewozu materiałów niebezpiecznych.

Inspektorzy po stwierdzeniu wycieku skontaktowali się natychmiast z Państwową Strażą Pożarną w Grodzisku Wielkopolskim. Na szczęście okazało się, że pojemnik jest szczelny, a powodem wycieku był źle zamocowany korek. Żrąca substancja zniszczyła częściowo dokumenty przewozowe znajdujące się na zbiorniku.

Ładunek przeładowano na pojazd prawidłowo wyposażony oraz kierowany przez kierowcę z odpowiednimi uprawnieniami. Przedsiębiorcy grozi kara pieniężna w wysokości 13500 zł, natomiast osobie zarządzającej transportem w firmie 2000 zł.

WITD