Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 27 kwietnia, 2024

11 listopada: Co i gdzie będzie się działo w Poznaniu?

Stolica Wielkopolski tego dnia świętuje podwójnie – zapewniają władze miasta. 11 listopada w całym mieście czeka na poznaniaków wiele atrakcji związanych ze Świętem Niepodległości i z Imieninami Ulicy Święty Marcin.

Uroczystości w CSWLąd

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się mszą św. w Farze Poznańskiej o godzinie 9.00. Po niej uroczystości przeniosą się do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych przy ulicy Wojska Polskiego 86/90. Tradycyjnie będzie miał miejsce wystrzał armatni, a także defilada pododdziałów, grup rekonstrukcyjnych oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych RP.

O godz. 12.15 rozpocznie się część piknikowa w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych: będzie można podziwiać sprzęt i wyposażenie jednostek wojskowych, między innymi kołowy transporter opancerzony Rosomak, czołg PT-91 “Twardy” i pojazd dalekiego rozpoznania Żmija. Zostanie udostępniony również system szkolno-treningowy “Śnieżnik”. Swoje wyposażenie zaprezentują także grupy rekonstrukcyjne.

Bieg Niepodległości, Marsz Niepodległości i Spotkanie Wolnościowe

O godzinie 11.00 z ulicy Grunwaldzkiej wyruszy Bieg Niepodległości, który potrwa mniej więcej do 14.00, a z kolei o 14.00 z rynku Wildeckiego wyruszy Marsz Niepodległości, który przejdzie na plac Adama Mickiewicza. Z kolei o godzinie 17.00 na ulicę 27 Grudnia organizatorzy zapraszają na Spotkanie Wolnościowe 11 listopada – spotkanie zostało zorganizowane w proteście przeciwko Marszowi Niepodległości.

Z okazji Święta Niepodległości będzie można też wejść na szczyt Kopca Wolności nad Maltą – Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji umożliwią wejście na szczyt między godz. 11.00 a 16.00. Na kopcu może jednocześnie przebywać 20 osób, więc chętni będą musieli poczekać. 11 listopada zapraszają też muzea: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu przy Starym Rynku będzie czynne w godz. 10.00-15.00 i warto tam zobaczyć najnowszą wystawę czasową “Z nadzieją na Niepodległą. Wielkopolanie na frontach Wielkiej Wojny (1914-1918)”. Zapraszają także Muzeum Uzbrojenia, Muzeum Armii “” (od godz. 11.00 do 16.00) oraz Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania (od godz. 10.00 do 15:00).

Z kolei o godzinie 18.00 poznańskie morsy zapraszają nad Rusałkę na niepodległościowe morsowanie: z flagami, racami i odśpiewanym hymnem Polski.

Dni Świętomarcińskie

Władze Poznania zapraszają z kolei na obchody Dni Świętomarcińskich – w tym roku, ze względu na remont imieninowej ulicy, nie będzie korowodu, ale za to będą różne atrakcje w kilku lokalizacjach: na placu Kolegiackim, Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania, parku Chopina i CK Zamek. Dni Świętomarcińskie odbywają się pod hasłem “Czyń dobro” i są szczególnie dedykowane społeczności ukraińskiej szukającej schronienia w Poznaniu przed wojną.

Na placu Kolegiackim będzie się odbywało ręczne haftowanie obrusa wzorami polskimi i ukraińskimi z symbolicznym napisem “Czyń dobro”. Będzie się tam także odbywał Kiermasz Świętomarciński, któremu towarzyszyć będą działania performatywne w wykonaniu artystów z Ukrainy i z Polski. Atrakcje w tym miejscu będą trwały od godz. 11.00 do 17.00.

W parku Chopina również od 11.00 do 17.00 będzie można podziwiać dokonania organizacji pozarządowych. Będą się tu odbywały warsztaty plastyczne i muzyczne, mikrokoncerty, prezentacje, przejażdżki rikszą i rowerem towarowym. Prowadzona będzie także zbiórka pieniędzy na rzecz Ukrainy. Swój udział potwierdziły takie organizacje jak Teatr z Głową w Chmurach czy Klub Sportowy Warta Poznań.

Na Wolnym Dziedzińcu o godz. 14.00 prezydent Jacek Jaśkowiak przekaże klucze do bram miasta świętemu Marcinowi, a po tym rozpoczną się koncerty. Wystąpią Swarzędzka Orkiestra Dęta, Anna Szumaszenko, Marianna Drużyniec, zespół Atmasfera oraz Haydamaky z Andrzejem Stasiukiem we wspólnym projekcie “Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky”. A na finał wystąpi Renata Przemyk.

Centrum Kultury Zamek zaprasza na Dzień Kina Polskiego oraz zwiedzanie dawnego Zamku Cesarskiego. Tego dnia można też będzie obejrzeć pięć wystaw, m.in. zbiór fotografii Jędrzeja Nowickiego pt. “Gwiazdy nad niebem Wschodu”, dokumentujących wojnę w Ukrainie widzianą oczami cywilów. A na samej ulicy Święty Marcin, przy Alfach, stanie scena, na której wystąpią Poznań Brass, Voytek Soko-Sokolnicki czy Ksenia Szaszysvili. Tam również będą się odbywać warsztaty dla dorosłych i dzieci, będzie można również wybrać się na przechadzki z przewodnikami. A restauratorzy ze Św. Marcina przez cały długi weekend zapraszają na wyjątkowe dania z gęsiny, specjalne menu, ręcznie szyte upominki i wystawę “Stary Dobry Święty Marcin – sentymentalnie”, którą można oglądać w lokalach biorących udział w akcji.

Strona głównaPoznań11 listopada: Co i gdzie będzie się działo w Poznaniu?