Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Dni Świętomarcińskie zamiast korowodu na Imieniny Ulicy św. Marcin

Kiermasz Świętomarciński, Dzień Kina Polskiego i koncerty, a wszystko to w trzech lokalizacjach. Tak władze Poznania chcą wynagrodzić mieszkańcom fakt, że w tym roku nie będzie tradycyjnych Imienin Ulicy św. Marcin z powodu remontu.

– Remont, odbywający się w okolicach CK Zamek, wymusił konieczność znalezienia alternatywnego rozwiązania – wyjaśniają władze organizatora, którym jak zawsze jest Centrum Kultury Zamek. – Nowa lokalizacja – plac Kolegiacki, Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta oraz Park Chopina – nie będzie miała wpływu na charakter wydarzenia, które jak co roku połączy narodowe święto z naszą lokalną tradycją. Całość jest realizowana pod hasłem “Czyń dobro”.

11 listopada poznaniacy więc zamiast wybrać się po południu na ulicę Święty Marcin – będą mieli do wyboru plac Kolegiacki, Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania i park Chopina, bo wszędzie tam będą się odbywać imprezy Dni Świętomarcińskich. A tegoroczne hasło można rozumieć na wiele sposobów, jak podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

– Przede wszystkim myślimy o Ukraińcach, którzy do nas przyjechali – mówi zastępca prezydenta. – Nawiązujemy też do historii proboszcza parafii pw. św. Marcina, który rozdawał ubogim rogale, czyli “czynił dobro”. My też w ten symboliczny sposób chcemy podziękować poznaniakom za to, ile zrobili dla obywateli Ukrainy.

Przebywający w stolicy Wielkopolski Ukraińcy czynnie włączyli się do organizacji obchodów – jednym z elementów jest ręczne wyszywanie obrusu z symbolicznym napisem “Czyń dobro” i ozdobionego tradycyjnymi elementami haftów Polski i Ukrainy. Każdy chętny będzie mógł go dokończyć 11 listopada na pl. Kolegiackim. Będzie to jedno z wielu działań artystów z Polski i Ukrainy tego dnia i w tym miejscu.

Także na placu Kolegiackim od godz. 11.00 do 17.00 będzie się odbywał Kiermasz Świętomarciński, na którym oczywiście przede wszystkim będzie można kupić rogale z certyfikatem, ale nie zabraknie też innych smakołyków oraz atrakcji na straganach.

W parku Chopina z kolei w tych samych godzinach będzie można zobaczyć, czym mogą się pochwalić i co przygotowały organizacje pozarządowe z różnych dziedzin: od przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu, poprzez budowanie ekonomii współdzielenia, pomoc dla osób z niepełnosprawnością aż po zbiórkę publiczną na rzecz Ukrainy. Będą też warsztaty plastyczne i muzyczne, mikrokoncerty, prezentacje, a także przejażdżki rikszą i rowerem towarowym. Wystąpi między innymi kochany przez poznaniaków Teatr z Głową w Chmurach.

Nie zabraknie przekazania kluczy do bram miasta świętemu Marcinowi, choć w tym roku zapewne bardziej odpowiednim atrybutem byłaby łopata. Ta uroczystość odbędzie się na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania o godz. 14.00, a po tym na scenie rozpoczną się koncerty: Swarzędzkiej Orkiestry Dętej, Anny Szumaszenko, Marianny Drużnec, zespołu Atmasfera oraz zespołu Haydamaky z Andrzejem Stasiukiem we wspólnym projekcie “Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky”. Na finał wystąpi Renata Przemyk.

Z kolei w Centrum Kultury Zamek będzie można wziąć udział w Dniu Kina Polskiego, zwiedzić Zamek Cesarski i obejrzeć aż pięć wystaw, m.in. zbiór fotografii Jędrzeja Nowickiego “Gwiazdy nad niebem Wschodu”, dokumentujących wojnę w Ukrainie widzianą oczami cywilów.

Co nieco będzie się działo jednak także i na Świętym Marcinie: przed Alfami wystąpią m.in. Brass, Voytek Soko-Sokolnicki czy Ksenia Szaszysvili. Będą też warsztaty dla dorosłych i dzieci, przechadzki z przewodnikami, a restauratorzy ze Świętego Marcina w weekend 11-13 listopada zapraszają na wyjątkowe dania z gęsiny, specjalne menu, ręcznie szyte upominki i wystawę “Stary Dobry Święty Marcin – sentymentalnie”, którą będzie można obejrzeć w lokalach. Za część obchodów na ul. Św. Marcin odpowiada Koalicja Święty Marcin, której prace na potrzeby tego projektu koordynuje Fundacja Pokolenie 2020 i Towarzystwo Wiedzy Powszechnej.

Strona głównaPoznańDni Świętomarcińskie zamiast korowodu na Imieniny Ulicy św. Marcin