Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

1 listopada: Wszystkich Świętych – czy Święto Zmarłych?

Pierwszy dzień przedostatniego miesiąca w roku jest poświęcony wspominaniu tych bliskich, których już z nami nie ma. Świętują go wszyscy, bez względu na wyznanie i zapatrywania polityczne, ale mało kto wie, jaka jest prawidłowa nazwa tego święta.

Na początek odrobina historii: o terminie święta zadecydował papież Grzegorz III w 731 roku. Wiemy o tym z dokumentu fundacyjnego oratorium w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Papież nakazał w nim odprawianie modlitw do wszystkich świętych właśnie 1 listopada. Od tego roku w ten dzień katolicy modlą się za wszystkich świętych wyniesionych na ołtarze.

W 837 roku papież Grzegorz IV zadecydował, że 1 listopada będzie poświęcony nie tylko pamięci wszystkich świętych Kościoła Katolickiego. Tak więc nazwa Wszystkich Świętych jest jak najbardziej prawidłowa z religijnego punktu widzenia. Wspominaniu pozostałych zmarłych służy Dzień Zaduszny, który przypada 2 listopada. Tego dnia wierni modlą się w kościołach za dusze w czyśćcu, by wesprzeć je w drodze do nieba.

Jednak w czasach Polski Ludowej usiłowano zatrzeć religijny charakter tego święta, jako że zlikwidować go władze nie były w stanie. Dlatego 1 listopada oficjalnie nazywano Świętem Zmarłym lub Dniem Zmarłych, przez wiele osób używana do dziś.

Nazwy są różne, ale tradycja obchodzenia święta jest taka sama tak w wersji świeckiej, jak i religijnej. Tego dnia odwiedza się groby bliskich zmarłych, porządkuje się je, stawia świeże kwiaty i stroiki, a także zapala znicze. Światełka na grobach to kolejna przedcheścijańska tradycja: nasi przodkowie w czsach pogańskich palili ogniska na cmentarzach, grobach i rozstajach dróg, żeby duszom przodków w ich święto wskazać drogę do domów.

Kościół prawosławny nie obchodzi dnia Wszystkich świętych, jednak ze względu na tradycję w Polsce w wielu świątyniach odprawiane są nabożeństwa w intencji zmarłych. Kościół ewangelicki również nie obchodzi tego dnia, jednak dzień wcześniej, czyli 31 października, świętuje Dzień Reformacji na pamiątkę słynnego przybicia 95 tez na drzwiach kościoła w Wittemberdze przez Marcina Lutra. Święto obchodzą wszyscy protestanci, a w niektórych krajach ten dzień jest wolny od pracy.

el

Strona głównaPoznań1 listopada: Wszystkich Świętych - czy Święto Zmarłych?