1 listopada: Jaka jest prawidłowa nazwa tego święta?

Wszystkich Świętych – czy Święto Zmarłych? Taki dylemat ma niejeden z nas mówiąc o dniu 1 listopada, kiedy to wspominamy swoich bliskich. Święto jest wyjątkowo uniwersalne, bo obchodzą je także osoby niewierzące. I to właśnie z tego powodu są takie rozbieżności w nazewnictwie tego dnia.

O terminie święta – czyli 1 listopada – zadecydował papież Grzegorz III w 731 roku. Zapisano to w dokumencie fundacyjnym oratorium w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Papież nakazał w nim odprawianie modlitw do wszystkich świętych właśnie 1 listopada. Od tego roku w ten dzień katolicy modlą się za wszystkich świętych wyniesionych na ołtarze.

W 837 roku papież Grzegorz IV zadecydował, że 1 listopada będzie poświęcony nie tylko pamięci wszystkich świętych Kościoła Katolickiego. Tak więc nazwa Wszystkich Świętych jest jak najbardziej prawidłowa z religijnego punktu widzenia. Wspominaniu pozostałych zmarłych służy Dzień Zaduszny, który przypada 2 listopada. Tego dnia wierni modlą się w kościołach za dusze w czyśćcu, by wesprzeć je w drodze do nieba.

Jednak w czasach Polski Ludowej usiłowano zatrzeć religijny charakter tego święta, jako że zlikwidować go władze nie były w stanie. Dlatego 1 listopada oficjalnie nazywano Świętem Zmarłym lub Dniem Zmarłych. Ta nazwa, choć z punktu widzenia religii nieprezycyjna, to jednak oddająca charakter tego święta – jest przez wiele osób używana do dziś.

Nazwy są różne, ale tradycja obchodzenia święta jest taka sama tak w wersji świeckiej, jak i religijnej, i to bez względu na wyznanie. Tego dnia odwiedza się groby bliskich zmarłych, porządkuje się je, stawia świeże kwiaty i stroiki, a także zapala znicze. Światełka na grobach to kolejna przedchrześcijańska tradycja: nasi przodkowie w czasach pogańskich palili ogniska na cmentarzach, grobach i rozstajach dróg, żeby duszom przodków w ich święto wskazać drogę do domów. Dziś zastępują ją znicze, a i ich jest coraz mniej. I to nie dlatego, że zapominamy o przodkach, ale z powodów … ochrony środowiska. Miliony zniczy palących się na cmentarzach i emitujących w powietrze toksyczny dym na pewno nie pomagają w poprawie jakości powietrza w miastach i walce ze smogiem…

Kościół prawosławny nie obchodzi dnia Wszystkich Świętych, jednak ze względu na tradycję w Polsce w wielu świątyniach odprawiane są nabożeństwa w intencji zmarłych. Kościół ewangelicki również nie obchodzi tego dnia, jednak dzień wcześniej, czyli 31 października, świętuje Dzień Reformacji na pamiątkę słynnego przybicia 95 tez na drzwiach kościoła w Wittemberdze przez Marcina Lutra. Święto obchodzą wszyscy protestanci, a w niektórych krajach ten dzień jest wolny od pracy.

el