Żydowska mogiła na Miłostowie w Poznaniu zostanie uzupełniona o nazwiska tych, którzy tam spoczywają

Cmentarz Miłostowo 2020 Święto Zmarłych fot. Sławek Wąchała

Dzięki badaniom archiwalnym pracownikom Wielkopolskiego urzędu Wojewódzkiego udało się ustalić nazwiska Żydów zamordowanych podczas drugiej wojny światowej, którzy zostali pochowani w masowej mogile na Miłostowie. Będzie można na niej umieścić ich nazwiska.

Jak powiedział Radiu Poznań Łukasz Krysztofiak z WUW, dzięki znaleziskom w archiwach udało się ustalić nie tylko nazwiska zamordowanych, ale też ich daty urodzenia, pochodzenie, a nawet numery obozowe. Gorzej jest z datami śmierci – one sa podane tylko orientacyjnie, ponieważ mowa tu o Żydach zmuszanych przez Niemców do budowy jeziora Rusałka i przy pracach drogowych i często mordowanych na miejscu. Wiadomo natomiast na pewno, kiedy byli pochowani. Dzięki tym wszystkim danym będzie możliwe odnalezienie rodzin poległych i powiadomienie ich o tym, gdzie spoczywają ich bliscy.

Odnalezione nazwiska zostały już zamieszczone na stronie urzędu, a wojewoda wielkopolski Michał Zieliński zdecydował, że przed kwaterą żydowską na Miłostowie stanie granitowa tablica, na której także zostaną one uwiecznione. Ma się to stać we wrześniu lub w październiku.

Podziel się: