zapowiedź protestu fot. FB NSZZ Solidarność w Solaris Bus Coach S.A.

Związkowcy w Solarisie będą pikietować? “Nie byliśmy tego w stanie przyjąć”

W Wielkopolsce pojawiły się billboardy informujące o pikiecie pracowników, jaka ma się odbyć pod zakładami Solarisa.
Reklama - dalsza część artykułu znajduje się poniżej

Pikieta miałaby się obyć 16 listopada 2019 o godzinie 12 pod siedzibą zakładów. Jak tłumaczą związkowcy, rozmowy z Solarisem trwają od czerwca i dotychczas nie zakończyły się sukcesem. W międzyczasie miało się już odbyć siedem spotkań.

Solidarność chciałaby wprowadzenia comiesięcznego dodatku stażowego w kwocie 50 złotych za każdy rok pracy. Ich postulat jest ograniczony z dwóch stron. Żeby osoba dodatek otrzymała musi pracować w Solarisie minimum trzy lata (wtedy też będzie jej od razu przysługiwało 150 złotych co miesiąc – 50 zł za każdy wcześniejszy rok pracy). Dodatek również przestałby rosnąć w przypadku pracowników z ponad dziesięcioletnim stażem (co oznacza, że osoba pracująca w zakładach dziesięć lat, dostawałaby 500 złotych dodatku stażowego. Osoba z dwukrotnie większym stażem, też otrzymywałaby 500 złotych).

Dodatek stażowy nie jest jedynym o który walczy lokalna Solidarność. Płaca zasadnicza miałaby zostać podniesiona o 300 złotych; osoby po 60 roku życia powinny otrzymać możliwość łatwej zamiany stanowiska pracy na pozwalające im na spokojne wykonywanie pracy zawodowej, a dodatkowo na terenach Solarisa miałaby powstać kasa zapomogowo-pożyczkowa.

– Zarząd zaproponował podwyżki w tak niskich kwotach, że nie byliśmy tego w stanie przyjąć a także zrozumieć. Zarząd Solaris twierdzi że taki budżet na podwyżki został ustalony przez CAF – firmę hiszpańska która nas kupiła – tłumaczą związkowcy.

Mateusz Figaszewski, rzecznik Solarisa poinformował nas, że jutro ma się odbyć jeszcze jedno spotkanie ze związkowcami.

Dodaj komentarz

avatar