Związki partnerskie osób tej samej płci. Co myślą na ten temat Polacy?

Marsz Równości Poznań 2021 fot. Sławek Wąchała

Sondaż IPSOS bardzo wyraźnie pokazał, że preferencje Polaków w sprawie związków osób tej samej płci się zmieniają. 56 proc. Polaków opowiada się co najmniej za wprowadzeniem dla nich w naszym kraju związków partnerskich.

Przeciwko jest 39 proc., głównie osoby najstarsze oraz wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. Oni uważają, że prawo w tej kwestii nie powinno się zmienić, czyli że osoby LGBT nie powinny mieć prawa ani do związku partnerskiego, ani do małżeństwa. Natomiast aż 56 proc. Polaków opowiada się co najmniej za wprowadzeniem związków partnerskich dla osób tej samej płci (w tym 21 proc. opowiada się równością małżeńską).

Co ciekawe, z sondażu wynika, że takie rozwiązanie popierają również osoby o poglądach prawicowych. Tę opinię wyraziło 18 proc. wyborców PiS, 44 proc. wyborców Konfederacji i 38 proc. wyborców Polski 2050. Dla porównania: to rozwiązanie popiera 40 proc. wyborców Lewicy – wydaje się, że to niewiele jak na Lewicę, ale tu trzeba wziąć pod uwagę, że aż 58 proc. z nich uważa, iż pary LGBT powinny mieć możliwość zawierania związków małżeńskich. W przypadku KO związki partnerskie popiera 52 proc. wyborców.

Jeśli chodzi o związki małżeńskie, to w przypadku wyborców PiS popiera je 10 proc., w przypadku KO – 36 proc., w przypadku Polski 2050 – 28 proc., a w przypadku Konfederacji – 9 proc.

Zdaniem OKO.press gdyby dziś rozpisać referendum, związki partnerskie dla par jednopłciowych zostałyby przyjęte sporą większością głosów. „Wyniki nie zostawiają wątpliwości: rzeczywistość zmienia się na naszych oczach” – podsumowuje OKO.press. – „Mimo nagonek, kłamstw i opluwania osób LGBT przez polityków obozu władzy i rządowe media.

Sondaż Ipsos dla OKO.press i „Wyborczej” zrealizowany metodą CATI (telefoniczny) w dniach 21-23 września 2021 roku. Badanie zrealizowano na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków N=1000.

Źródło: OKO.press