Związek Nauczycielstwa Polskiego: Zamiast strajku będzie sondaż

Zapowiadana przez ZNP decyzja o ewentualnym proteście na początku września zapadła. Strajku nie będzie, zamiast niego ZNP przeprowadzi sondaż.

Sondaż rozpocznie się 1 września i potrwa do połowy miesiąca, a na podstawie jego wyników ZNP podejmie decyzję o formie protestu nauczycielskiego. Przy czym władze ZNP podkreślają, że sondaż nie jest tym samym co referendum strajkowe. Jeśli większość nauczycieli w sondażu opowie się za strajkiem, odbędzie się on najwcześniej w połowie października. Strajk musiałby być poprzedzony referendum strajkowym, a na jego przeprowadzenie też trzeba trochę czasu.

Jak podaje “Rzeczpospolita”, aż 41 proc. nauczycieli, których zapytał o zdanie Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy, uważa protest za potrzebny. A przepytanych przez członków komitetu zostało 7 tysięcy nauczycieli. Uważają oni, że rządowe podwyżki dla nauczycieli nie są wystarczające – to tylko 15 proc., a postulowali o 30 proc. Przypomnijmy, że efektem poprzedniego protestu jest porozumienie zawarte z rządem 7 kwietnia tego roku – ale podpisała je tylko “Solidarność”. Pozostałe związki działające w oświacie, czyli ZNP i FZZ, porozumienie odrzuciły.

Rzeczpospolita, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze