ZUS: Uchodźcy z Ukrainy będą mogli składać wnioski o 500 plus i RKO

Protesty przeciwko agresji Rosji na Ukrainę - Ukraina flaga fot. Sławek Wąchała

Dzięki specustawie przyjętej przez Sejm uchodźcy z Ukrainy, gdy tylko uzyskają numer PESEL, będą mogli składać wnioski o dodatkowe świadczenia, w tym 500 plus i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Aby złożyć wniosek o środki, oprócz numeru PESEL, uchodźcy będą musieli posiadać konto w banku oraz polski numer telefonu. Jak zapewnia ZUS, wnioski będą już wkrótce dostępne.

– Dzięki ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia – wyjaśnia Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. – Będą mogli starać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania z dziećmi w Polsce.

Wnioski o świadczenia będzie można składać już niebawem i będą one dostępne w języku ukraińskim.
– Wnioski będą przyjmowane tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS) – wyjaśnia rzeczniczka. – W ten sposób ZUS chce uniknąć trybu papierowego, który zablokowałby pomoc dla Ukraińców na kolejne tygodnie. Nasi pracownicy będą oczywiście pomagać przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia.

System wymiany danych będzie opierał się o bazę PESEL, Profil Zaufany i kartę ID dla obywateli Ukrainy.

Źródło: ZUS

Podziel się:

Ostatnio dodane: