Żołnierze wielkopolskiej „Dwunastki” złożyli kwiaty na grobie generała Taczaka

kwiaty na grobie gen. Taczaka fot. 12 WBOT

12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście obchodzi rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jej żołnierze zawsze składają kwiaty na grobie dowódcy powstania, a jednocześnie patrona brygady – generała Stanisława Taczaka.

– Zawsze podkreślamy, że powstanie wielkopolskie ma dla nas ogromną wartość – mówi płk Zbigniew Targoński, dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – 12. WBOT dziedziczy tradycje powstańcze, a jej patronem jest gen. Stanisław Taczak, pierwszy naczelny dowódca powstania. Każdy batalion wchodzący w skład brygady uczcił pamięć po bohaterach w swoim stałym rejonie odpowiedzialności.

Generał Stanisław Taczak urodził się 8. kwietnia 1874 roku w Mieszkowie. Był pierwszym naczelnym dowódcą Powstania Wielkopolskiego, jeszcze jako podpułkownik Armii Wielkopolskiej. Jego zasługą była integracja i koordynacja działań spontanicznie powstających oddziałów powstańczych. To on był organizatorem sztabu powstańczego płk Józefa Dowbor-Muśnickiego, głównodowodzącego Wojsk Wielkopolskich. Swoją wartość i talent pokazał także podczas Bitwy Warszawskiej, gdzie w dniach 23–26. sierpnia 1920 był dowódcą 17. Dywizji Piechoty Wielkopolskiej.

31. marca 1924 Stanisław Taczak awansował na stopień generała brygady. W 1925 roku zamieszkał w Gnieźnie i objął dowództwo 17. Dywizji Piechoty. W 1930 roku, po przejściu w stan spoczynku, zaangażował się w prace na temat upamiętnienia dziejów Powstania Wielkopolskiego oraz w wielkopolski ruch pożarniczy. W czasie II wojny światowe trafił do niewoli jako generał w stanie spoczynku i wrócił do Polski dopiero po 1945 roku. Zmarł 2. marca 1960 roku w Malborku, tam też został pochowany. Jednak po ekshumacji jego prochy przeniesiono na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu. Tutaj też co roku na jego grobie składają kwiaty żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która nosi jego imię.

Podziel się:

Ostatnio dodane: