Znamy wyniki Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2019

Plażojada, walka ze smogiem, zajęcia dla młodzieży i seniorów – znamy już wyniki Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Listę 30 zwycięskich projektów ogłoszono we wtorek wieczorem podczas uroczystej gali w Urzędzie Miasta.

Tegoroczna edycja PBO jest rekordowa. Po raz pierwszy do puli trafiło aż 20 milionów zł – 6 mln zł z tej kwoty zostanie przeznaczone na finansowanie projektów ogólnomiejskich, a 14 mln zł na projekty rejonowe. Wyjątkowo duża była też liczba zgłoszonych w tym roku wniosków: aż 425. Po ich weryfikacji na liście do głosowania znalazło się 259 projektów (55 ogólnomiejskich i 204 rejonowych). To o niemal 100 projektów więcej, niż w poprzedniej edycji. Nie zawiedli również poznaniacy – w tej edycji oddano największą liczbę elektronicznych kart do głosowania w całej historii PBO. W sumie zagłosowało aż 55 631 mieszkańców Poznania.

– Dziękuje wszystkim za udział w tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Gratuluję zwycięzcom, bo jest czego gratulować. Mam nadzieję, że co roku będziemy bić rekordy w zakresie tego budżetu – mówił prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Wśród propozycji ogólnomiejskich najwięcej, bo prawie 6 tys. głosów, zebrał pomysł darmowych zajęć ruchowych dla dzieci, młodzieży i osób starszych, czyli projekt „Trener Osiedlowy. Trener Senioralny. Trener Przedszkolaka”. Dzięki PBO pomysł realizowany jest już od kilku lat.

– Wiele trzeba mieć w sobie odwagi jako władze miasta, żeby oddać głos mieszkańcom. To my wybieramy projekty, które są realizowane. To jest wspaniałe. Jestem wzruszony, że po raz piąty mogę powiedzieć 3 tysiącom seniorów i 6 tysiącom dzieciaków, którzy co roku uczestniczą w tych zajęciach, że będą one kontynuowane. Bardzo dziękuje za wszystkie oddane głosy – mówił Szymon Rakowski z Fundacji na rzecz AWF, autor zwycięskiego projektu.

– Poznański Budżet Obywatelski to dla nas pewnego rodzaju referendum. Odpowiedź na pytanie, czego oczekują mieszkańcy Poznania. Staramy się z tego budżetu wyciągać wnioski. Rozmawiałem przed chwilą z przewodniczącym Rady Miasta Poznania, Grzegorzem Ganowiczem. Uznaliśmy, że projekt „Trener Osiedlowy”, który co roku wygrywa w PBO, czas przenieść do budżetu miasta Poznania – powiedział Jacek Jaśkowiak. Po jego słowach na sali rozległy się gromkie brawa.

Drugie miejsce w kategorii projektów ogólnomiejskich zajął projekt „Skończmy ze smogiem w Poznaniu”, zakładający wzmożone patrole strażników miejskich, także za pomocą dronów antysmogowych oraz wymianę pieców w miejskim zasobie lokalowym. Poznaniacy docenili również pomysł Plażojada 2, czyli dalszej rewitalizacji plaż miejskich nad Jeziorami – Kierskim, Strzeszyńskim i Rusałka, rozpoczętej w ramach PBO 2016. Projekt ten zajął trzecie miejsce.

Wśród propozycji rejonowych znalazły się różnorodne projekty. Za pieniądze z tegorocznego PBO powstaną m.in. centra sportu i rekreacji, place zabaw, ułatwienia dla rowerzystów i pieszych. Rewitalizacja czeka Fort 4a i Fort Winiary na Cytadeli. Wybieg z laguną zyska natomiast mrówkojad Escado, mieszkający w Nowym Zoo.

Zwycięskie propozycje zostaną wpisane do budżetu miejskiego na 2019 rok. Szczegółowe wyniki można znaleźć tutaj: https://pbo2019.um.poznan.pl/i/pbo-2019/voting

Podczas gali wręczono też nagrody zwycięzcom Konkursu Filmowego PBO19. Pierwsze miejsce zajął film Filipa Biegańskiego z Gimnazjum nr 5 pt. „Miasto tworzą mieszkańcy”, drugie – Bartosza Barszcza z Zespołu Szkół Komunikacji pt. „Moje miasto przyjazne dla niewidomych”, a trzecie – Franciszka Nawrockiego ze Szkoły Podstawowej nr 17 pt. „Park Sołacki, plac zabaw w detalach”.

Autor: UMP

Podziel się:

Ostatnio dodane: