poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Znamy Rowerową Stolicę Polski 2022. To nie Poznań

Według obiegowej opinii władze Poznania, a szczególnie prezydent, mocno stawiają na rozwój infrastruktury rowerowej. Ale w rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski Poznań zajął dopiero 33. miejsce na 56 miast.  

Wielu poznaniakom – zwłaszcza zdeklarowanym kierowcom – Poznań kojarzy się z prezydentem jeżdżącym na rowerze, popularyzującym taki sposób poruszania się po mieście i inwestującym głównie w infrastrukturę rowerową, ze szkodą dla kierowców, oczywiście. Jakoś przy tym umyka im fakt, że przez kilkadziesiąt lat w Poznaniu inwestowano w infrastrukturę wyłącznie dla kierowców, ignorując inne grupy użytkowników dróg.

Jednak jeśli sądzić po wynikach rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski 2022 – to ta rowerowa opinia o Poznaniu jest mocno na wyrost. Poznań zajął 33. miejsce spośród 56 startujących miast i drugie wśród tych powyżej 200 tysięcy mieszkańców, a zwyciężyła Biała Podlaska.

Warto dodać, że chodziło nie tylko o przejechane kilometry jako takie, bo wówczas mniejsze miasta w rywalizacji nie miałyby szans. Organizatorzy rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski zastosowali specjalny przelicznik, by wyrównać szanse – 1 punkt równał się liczbie mieszkańców danego miasta podzielonej przez 1000. Zwycięska Biała Podlaska zdobyła 15 136 punktów. Poznań – 551.

Rowerzyści, którzy zadeklarowali zdobywanie kilometrów dla Poznania, przejechali ich łącznie 292 647 km, co było siódmym wynikiem w kraju. Udział w akcji wzięło 1073 uczestników (426 kobiet i 647 mężczyzn). Najlepsza wśród kobiet przejechała 3001,7 km, natomiast najlepszy wśród mężczyzn – 3312,7 km. 20 najlepszych kobiet i 20 mężczyzn dostanie karty upominkowe do sklepu sportowego oraz koszulki z logo akcji. Upominki w postaci specjalnych koszulek dostaną zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy zostaną sklasyfikowani na miejscach 21-100. Dodatkowo po sto najlepszych kobiet i mężczyzn będzie mogło wziąć udział w losowaniu nagród rzeczowych w postaci akcesoriów rowerowych. Do 200 najbardziej aktywnych uczestników pocztą elektroniczną została rozesłana informacja o szczegółach odbioru nagrody.

W tym roku w zabawie w całej Polsce wzięło udział ponad 48 tysięcy rowerzystek i rowerzystów, którzy w sumie pokonali 8,4 mln kilometrów.

Strona głównaWiadomości z Poznania i powiatu poznańskiegoZnamy Rowerową Stolicę Polski 2022. To nie Poznań