Zmiany w organizacji ruchu i zamknięte ulice w Poznaniu. Co się zmieni?

stadion Lech Poznań fot. K. Adamska

Kibice Lecha i Cracovii muszą się liczyć z zamkniętymi ulicami i zakazem parkowania wokół stadionu. „Najszybciej i najwygodniej na stadion przy Bułgarskiej można dojechać komunikacją publiczną, zwłaszcza tramwajami” – radzi Zarząd Dróg Miejskich.

6 maja o godz. 17.30 na stadionie miejskim przy ul. Bułgarskiej rozpocznie się mecz ekstraklasy pomiędzy Lechem a Cracovią. Z tego powodu wokół stadionu będzie obowiązywać zmieniona organizacja ruchu, a wiele ulic zostanie w ogóle zamkniętych.

– W związku z tym na czas dojazdu kibiców zamykane będą wjazdy w najbliższe stadionu ulice lokalne od strony ul. Grunwaldzkiej i Bułgarskiej, wjazdy w ul. Świerzawską i Wałbrzyską oraz wjazdy od strony południowej w ul. Słoneczną i Wawerską – wyjaśnia Agata Kaniewska, rzeczniczka prasowa ZDM. – Osoby, które zdecydują się na przyjazd własnymi autami, powinny kierować się na okoliczne parkingi i muszą się liczyć z niezbędnymi w tej sytuacji ograniczeniami. Aby uniknąć przedmeczowych utrudnień, proponujemy rozważyć wcześniejszy przyjazd na wybrany parking.

W okolicy stadionu znajduje się kilka parkingów, na których kibice mogą zostawić swoje samochody:

 • parking przy stadionie miejskim ul. Ptasia (800 miejsc, 15 zł/mecz, 7 zł w abonamencie);
 • parking ul. Smoluchowskiego (100 miejsc, 500 m od stadionu, 10 zł/mecz);
 • parking Business Garden ul. Kolorowa (100 miejsc, 1,1 km od stadionu, 2 zł/h);
 • parking przy budynku Pixel Poznań ul. Grunwaldzka (100 miejsc, 1,8 km od stadionu, 3 min. tramwajem, 2,50 zł/1h, następne godz. 4 zł);
 • parking ul. Cmentarna/Grunwaldzka, 164 miejsca, 2,4 km od stadionu, 7 min. tramwajem, darmowy);
 • Green Parking ul. Ułańska (300 miejsc, 3 km od stadionu, 6 min. tramwajem, 5 zł/h);
 • Wielopoziomowy Parking Podziemny MTP ul. Głogowska (650 miejsc, 4,1 km od stadionu, 11 min. tramwajem, 7 zł/h);
 • parking buforowy przy Dworcu Zachodnim (77 miejsc, 4,1km od stadionu, 12 min. tramwajem, 3zł/h);
 • parking pod Kaponierą (240 miejsc, 4,2 km od stadionu, 11 min. tramwajem, 4zł/h).
 • Przy Strefie Sportu Stadionu Poznań (od ul. Ptasiej) znajdują się również stojaki rowerowe.

Zmiany w organizacji ruchu

Czasowe zmiany w organizacji ruchu w dniach imprez stadionowych wprowadzane są etapami. W pierwszym, na ok. godzinę przed meczem, gdy samochody kibiców powinny kierować się na dostępne parkingi, zamykane będą wjazdy:

 • od strony ul. Grunwaldzkiej w ul. Węgorka, Drzewieckiego, Marszałkowską, Konfederacką, Palacza, Ściegiennego, Racławicką i pas do skrętu w
 • lewo od strony centrum w ul. Jugosłowiańską;
 • od strony ul. Bułgarskiej w ul. Kasztelańską, Marszałkowską, Rumuńską, Świerzawską i Ptasią (od parkingu POL-HOL);
 • od strony ul. Marcelińskiej w ul. Wałbrzyską (od Strzegomskiej) i Świerzawską (za wjazdem na osiedle);
 • od strony ul. Taczanowskiego w ul. Słoneczną;
 • od strony ul. Jugosłowiańskiej w ul. Wawerską i zatokę przy ul. Grunwaldzkiej.

W tym czasie mieszkańcy ulic lokalnych będą mogli dojechać do domów wlotami bardziej oddalonymi od stadionu, co powinno umożliwić swobodniejsze przemieszczanie się i parkowanie, minimalizując zarazem zagrożenia w ruchu, dewastacje chodników i terenów zieleni. Wyjazd z tych ulic będzie możliwy na zasadach ogólnych.

Ponadto prawy pas zachodniej jezdni ul. Bułgarskiej na odcinku od ul. Marcelińskiej do ul. Grunwaldzkiej przeznaczony będzie na parking autobusów, a ruch po jezdni wschodniej odbywać się będzie w obu kierunkach.

W etapie drugim, pod koniec meczu i na czas rozejścia się uczestników imprezy, wyłączone z ruchu ogólnego będą: dwa pasy do skrętu w lewo z ul. Grunwaldzkiej od strony Junikowa w ul. Bułgarską, ul. Bułgarska na odcinku od ul. Grunwaldzkiej do Marcelińskiej (w obu kierunkach),
ul. Grunwaldzka na odcinku od ul. Grochowskiej do ul. Bułgarskiej oraz od ul. Jawornickiej do ul. Jugosłowiańskiej, ul. Jugosłowiańska na odcinku od ul. Taczanowskiego do ul. Grunwaldzkiej, wjazdy w ul. Grunwaldzką z ulic: Conrada Drzewieckiego, Marszałkowskiej, Cześnikowskiej, Bolkowickiej i Babimojskiej.

Ponadto obowiązywać będą zakazy zatrzymywania się na ul. Ptasiej i Wałbrzyskiej. Utrzymana zostanie komunikacja zbiorowa w ciągach ulic: Bułgarskiej i Grunwaldzkiej. Na wniosek policji możliwe są wyłączenia sygnalizacji świetlnej i inne czasowe zmiany.

Dlatego, jak radzi ZDM, lepiej dojechać na stadion miejską komunikacją, zwłaszcza że została wzmocniona, by kibice mogli wygodnie dotrzeć na mecz.

Przed meczem:
Linie nr 163, 191, 193: obsługa bardziej pojemnym taborem,
Linie nr 1, 6, 15 – dodatkowe kursy.

Po meczu:
Linie nr 163, 191, 193 – dodatkowe kursy,
Linie nr 1, 6, 15 – dodatkowe kursy.

Trzeba pamiętać, że bilet lub karnet na mecz nie upoważnia do bezpłatnych przejazdów. Na wszystkich liniach obowiązuje taryfa opłat ZTM Poznań, więc pasażerowie zobowiązani są do posiadania ważnego biletu na przejazd.

Nad bezpieczeństwem komunikacyjnym w okolicy stadionu czuwać będą w tym czasie wzmocnione służby Policji, Straży Miejskiej i Nadzoru Ruchu MPK.

Podziel się:

Ostatnio dodane: