Dom Tramwajarza fot. ZKZL

Zmiany w Dom Tramwajarza. Będzie nie do poznania?

Ocieplenie budynku, generalny remont dachu wraz z więźbą dachową, wymiana rynien i uporządkowanie systemów wentylacyjnych. W legendarnym Domu Tramwajarza zaczyna się naprawdę poważny remont. Pierwszy etap potrwa rok.

– Dom Tramwajarza to środowiskowy kompleks kulturalno-mieszkalny w stylu neobarokowym, wzniesiony w latach 1925 – 1927 na ul. Słowackiego – wyjaśnia Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL. – Zaprojektowany dla pracowników Poznańskiej Kolei Elektrycznej składał się z kilku części: centralnej, w której znajdowała się sala widowiskowa, sala warsztatowa i restauracja oraz części bocznej, w której zostały zaprojektowane mieszkania dla pracowników. Było to miejsce do którego poznaniacy uwielbiali przychodzić. Wielu mieszkańców doskonale pamięta, że to właśnie w Domu Tramwajarza mieściło się kino „Amarant”, a sala widowiskowa gościła wielu znakomitych artystów. Teraz, dzięki zaangażowaniu społeczników i Miejskiego Konserwatora Zabytków, rozpoczyna się pierwszy etap remontu tego zasłużonego dla Poznania i poznaniaków budynku.

Pierwszy etap będzie polegał na wykonaniu ocieplenia budynku. Rozpocznie się także remont dachu i wzmocnienie więźby dachowej, a całość zostanie także ocieplona. Ekipy remontowe zejdą także do piwnic, gdzie trzeba wykonać pionowe izolacje przeciwwilgociowe ścian i zabezpieczyć je przed podciąganiem kapilarnym. W planach jest także wymiana rynien i rur spustowych oraz uporządkowanie przewodów wentylacyjnych w poszczególnych lokalach. We współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków zostaną poddane renowacji zabytkowe okna.

Prace już trwają, a ich koszt tylko w pierwszym etapie remontu jest szacowany na ponad 2 miliony złotych. Ta część remontu powinna się zakończyć w pierwszym kwartale przyszłego roku.