Zmarł Emilian Kamiński. Miał 70 lat

fot. pixabay

Wybitny aktor i ceniony reżyser zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 26 grudnia o godzinie 7.30 w swoim domu w Józefowie. Informację o jego śmierć opublikował Teatr Kamienica na swoim profilu. Miał 70 lat.

Emilian Kamiński był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Ukończył ją z wyróżnieniem w 1975 roku. Po skończeniu studiów grał w Teatrze Narodowym u Adama Hanuszkiewicza, a od 1983 roku grał w Teatrze Ateneum, gdzie także zaliczył swój reżyserski debiut – spektakl „Słodkie miasto” Stephena Poliakoffa. W wielu teatrach warszawskich grywał także gościnnie, a w czasie stanu wojennego współtworzył Teatr Domowy, formę sprzeciwu aktorów wobec tego, co działo się w Polsce.

Był aktorem niesamowicie wszechstronnym, w swoim dorobku ma ponad setkę ról teatralnych, filmowych i musicalowych – od Fredry poprzez Słowackiego, Mickiewicza po Moniuszkę i Dostojewskiego. Widzowie pokochali go w roli malarza Jerzego z ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego „Szaleństwa Panny Ewy” (1985), a także w roli Bociana w komediach Jacka Bromskiego „U Pana Boga w ogródku” i „U Pana Boga za miedzą”.

23 grudnia tego roku został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

https://www.facebook.com/TeatrKamienica/posts/pfbid0veuVikXyriryQKXWMasYki4fPbSczQtNAeys6dtaUnFDAkB9X7JEXGZmksJMqTXal

Podziel się:

Ostatnio dodane: