Zborowo: Sinice w jeziorze Niepruszewskim

Zamknięta “Owocowa plaża” i całkowity zakaz kąpieli – na kąpielisku w Zborowie w gminie Dopiewo pojawiły się sinice. zakaz będzie obowiązywał do odwołania.

Ci, którzy zamierzali spędzić miły weekend nad jeziorem Niepruszewskim, jednym z kilku leżących blisko Poznania, będą niestety musieli najpierw sprawdzić, czy będzie się w nim można kąpać. 20 sierpnia PSSE w Poznaniu wydała zakaz kąpieli w jeziorze na kąpielisku “Owocowa plaża” w Zborowie ze względu na sinice.

To nie jest dobra wiadomość dla wczasowiczów, zwłaszcza że synoptycy zapowiadają na nadchodzący weekend upały dochodzące do 30 stopni Celsjusza. Jednak z sinicami nie ma żartów. One nie tylko wyglądają nieprzyjemnie – gdy kwitną, na wodzie robi się nieapetyczny “kożuch”, który w dodatku ma bardzo przykry zapach. Sinice mogą być także niebezpieczne- niektóre ich gatunki produkują toksyny, które mogą wywołać podrażnienia skóry, wymioty, biegunkę, mdłości i gorączkę. Niebezpieczny może być nawet kontakt z powietrzem, które unosi się w obrębie kąpieliska.

By w wodzie pojawiły się sinice, musi być spełnionych kilka warunków: wysoka temperatura i zanieczyszczenia spływające do wody. Ostatnie upały z pewnością przyczyniły się do pogorszenia stanu wody w zbiornikach, gdzie i tak jej czystość pozostawiała sporo do życzenia. Przypomnijmy, że zamknięte jest także kąpielisko nad Maltą.

PSSE, el

Dodaj komentarz

avatar