Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Zbąszyń: Jaz na Obrze będzie wyremontowany. “Uratowaliśmy Zbąszyń”

List intencyjny został podpisany, a sama budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku i potrwa dwa lata. To kluczowa inwestycja dla Zbąszynia, która przyczyni się do poprawy bilansu wodnego przeciwdziałającego skutkom suszy – rozwoju gospodarczego gminy.

Podpisanie dokumentu w sprawie odbudowy jazu Perzyny na rzece Obrze w gminie Zbąszyń odbyło się dziś w Poznaniu i miało niezwykle uroczystą oprawę. Z ramienia Wód Polskich podpisał go, Krzysztof Woś, z-ca prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą, Andrzej Wilkoński, starosta nowotomyski, Tomasz Kurasiński, burmistrz Zbąszynia, Jacek Kolesiński, wójt gminy Siedlec oraz przedstawiciele Lasów Państwowych: Andrzej Pulikowski i Paweł Nowak.

Przy podpisaniu była obecna Anna Moskwa, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski, a także posłowie: Marta Kubiak i Jacek Kurzępa.
– Podpisany list intencyjny to dowód modelowej współpracy rządu i samorządu – powiedziała wiceminister Moskwa.

Jaz Perzyny jest jednym z 70 urządzeń wodnych, które będą remontowane w ramach programu retencji korytowej w województwie wielkopolskim. Jego odbudowa przyczyni się nie tylko do poprawy bilansu wodnego przeciwdziałającego skutkom suszy, ale także wydatnie przyczyni się do rozwoju gospodarczego lokalnej społeczności.

Szacuje się, że na obszarze gmin Międzyrzecz, Pszczew, Trzciel, Zbąszyń na przestrzeni ostatnich 50 lat przepływy wody zmniejszyły się średnio na rzece Obrze o 30-40 proc. Średni ubytek wody w jeziorach położonych w zlewni rzeki Obry wynosi od 1,0 do 1,5 m. Skutki suszy szczególnie widoczne są w przypadku jeziora Zbąszyńskiego, które cechuje bardzo zła jakość wody oraz niewielka jej przezroczystość. To też bardzo płytki zbiornik, przez co woda w nim szybko się nagrzewa, w konsekwencji czego dochodzi do zakwitów sinic i zjawiska przyduchy.

– Nie będę przesadzał, jeżeli powiemy, że uratowaliśmy Zbąszyń. To jest kluczowa inwestycja dla funkcjonowania i rozwoju miasta, które żyje z turystyki, no i regionu, który żyje z rolnictwa – powiedział po podpisaniu listu burmistrz Kurasiński.

– To sposób myślenia, a przede wszystkim działania, nie tylko dla niwelacji skutków suszy na teraz, ale to sposób myślenia o przyszłych pokoleniach – podsumował poseł Kurzępa.

Dzięki odbudowie jazu przywrócona zostanie możliwość retencjonowania wody na obszarze gmin: Zbąszyń i Siedlec oraz pośrednio na terenie gminy Trzciel i Miedzichowo. Nowy jaz pozwoli zgromadzić nawet 7 mln metrów sześciennych wody i skutecznie walczyć ze skutkami suszy i ubytkiem wody w jeziorach położonych w zlewni rzeki Obry, m.in. w jeziorze Zbąszyńskim.

Nowy obiekt zastąpi starą konstrukcję z 1953 roku. W ramach inwestycji zostaną wykonane dokumentacja projektowa, rozbiórka jazu i jego odbudowa. W ciągu roku ma zakończyć się wykonanie dokumentacji projektowej i uzyskanie niezbędnych pozwoleń na budowę. W kolejnych latach istniejący jaz zostanie rozebrany, a następnie w jego miejsce powstanie nowy obiekt, posiadający przepławki które pozwolą utrzymać ciągłość morfologiczną rzeki.

Koszt inwestycji, zaplanowanej na lata 2020-2022, wyniesie 6,55 mln zł z czego 1,12 mln zł pokryją samorządy.

Wody Polskie, el

Strona głównaPoznańZbąszyń: Jaz na Obrze będzie wyremontowany. "Uratowaliśmy Zbąszyń"