Mariusz Wiśniewski fot. Karolina Adamska

Zastępca Jaśkowiaka komentuje „Nowy Ład”. „zmniejszenie dochodów budżetu mieszkańców Poznania”

Mariusz Wiśniewski, zastępca Jacka Jaśkowiaka, skomentował zaprezentowany dzisiaj przez rządzące Prawo i Sprawiedliwość „Nowy Ład”. Polityk PO wskazuje, że zapowiadane zmiany mogą uderzyć w finanse samorządów.

„Nowy Ład” jest zbiorem pomysłów, które mają pomóc Polsce w podniesieniu się po pandemii koronawirusa. Prawo i Sprawiedliwość z rozmachem ogłosiło dzisiaj „filary”, na których „Nowy Ład” ma zostać zbudowany – wśród nich pojawia się m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku czy zwiększenia finansowania służby zdrowia. Więcej o samym programie można przeczytać tutaj.

Pomysły PiSu od rana budzą skrajne komentarze. Swoją opinię do dyskusji postanowił dodać też Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Zaprezentowane dziś propozycje tzw. Nowego Ładu (m.in.świetnie brzmiąca kwota wolna od podatku do 30 tys.zł), to na przykładzie naszego miasta zmniejszenie dochodów budżetu mieszkańców Poznania między 400 do 500 mln zł rocznie (!!!). Dla zobrazowania skali – to roczny koszt komunikacji publicznej w Poznaniu! – alarmuje zastępca Jacka Jaśkowiaka.

I dodaje: – Sama idea kwoty wolnej od podatku jest słuszna, ale jeśli samorządy nie uzyskają rekompensaty, to oznaczać będzie radykalne ograniczenie wszystkich naszych wydatków społecznych i inwestycyjnych (chodniki, drogi, parki, szkoły, remonty etc.), także tych zaplanowanych, na które Państwo, jako mieszkańcy czekacie. Pytanie czy chodzi tym ruchem o dalsze ograniczenia samorządności i sprowadzanie roli gmin/miast do administrowania jedynie dotacjami celowymi i dalszą centralizację kraju, gdzie rozwiązywanie bliskich spraw mieszkańcom będzie prowadzone nie przez samorząd lecz przez władze centralne? – zakończył Wiśniewski.

3 3 votes
Oceń artykuł

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze