Zasłabnięcie seniorki na festynie. Pomogli ratownicy prowadzący pokazy pierwszej pomocy

fot. pixabay.com (zdjęcie ilustracyjne)

Mieszkańcy Kalisza 3 czerwca bawili się na festynie, którego jedną z atrakcji były pokazy akcji ratunkowych, prowadzonych przez ratowników medycznych. Szybko jednak musieli je przerwać i udzielić prawdziwej pomocy, bo jedna z uczestniczek festynu zasłabła.

W sobotę 3 czerwca w parku Przyjaźni odbywał się festyn z okazji Dnia Dziecka urządzany wspólnie przez Radę Osiedla Czaszki, Radę Osiedla Kaliniec, Radę Osiedla Rogatka i Fundację “Nowa Nadzieja”. Od wielu lat w festynie uczestniczy także Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu – chętni mogli zbadać sobie poziom cukru we krwi, zmierzyć ciśnienie tętnicze czy saturację. Ratownicy medyczni opowiadali o pierwszej pomocy przedmedycznej, a także przygotowali dla najmłodszych i trochę starszych kaliszan pokazy akcji ratunkowej.

Jednak w pewnej chwili musieli przerwać pokazy, by przeprowadzić prawdziwą akcję ratunkową podczas festynu. Starsza kobieta, która spędzała popołudnie, siedząc przy tężni solankowej, nagle zasłabła i straciła przytomność.

Ratownicy natychmiast przystąpili do medycznych czynności ratunkowych i do ustalenia, co spowodowało zasłabnięcie seniorki, jak opisuje szpital na swoim profilu na Facebooku. Okazało się, że przyczyną był nagły, drastyczny spadek poziomu cukru we krwi aż do wartości zagrażających życiu.
– Po udzieleniu pierwszej pomocy i podaniu właściwych leków, stan pacjentki wydatnie się poprawił – relacjonują ratownicy obecni na festynie. – Dla jej bezpieczeństwa jednak wezwaliśmy dyżurujący Zespół Ratownictwa Medycznego i przekazaliśmy panią pod jego opiekę.

Obecność na miejscu ratowników i szybka pomoc zapewniły seniorce ratunek – a widzowie pokazów pierwszej pomocy mieli wyjątkową okazję obejrzenia nie symulacji, a prawdziwej akcji udzielania pierwszej pomocy.

Podziel się: