Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy: czy klub KO weźmie w nim udział?

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej fot. Kpalion
Podczas dzisiejszego posiedzenia prezydium klubu Koalicji Obywatelskiej podjęło decyzję co do uczestnictwa polityków klubu w zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy.

Koalicję Obywatelską na Zgromadzeniu Narodowym będzie reprezentowała kilkunastoosobowa delegacja, której będą przewodniczyli marszałek Senatu Tomasz Grodzki i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Kto jeszcze? Skład jest jeszcze ustalany, ale nie będzie w niej Borysa Budki. Zdaniem KO wybory nie były ani wolne, ani równe, ani uczciwe, więc klub nie będzie brał udziału w zaprzysiężeniu tak wybranego prezydenta.

Klub KO to nie jedynie nieobecni na uroczystości. Nie pojawią się na niej prezydenci Lech Wałęsa i Bronisław Komorowski, będzie natomiast Aleksander Kwaśniewski – ale, jak podaje Onet.pl, wyłącznie z szacunku dla państwa, urzędu prezydenta i wyborców, którzy zagłosowali.

Nieobecna będzie była premier Ewa Kopacz, były premier Leszek Miller i były wicepremier Włodzimierz Cimoszewicz. Swoją nieobecność zapowiedział też Radosław Sikorski, były marszałek Sejmu. Nie będzie także Rafała Trzaskowskiego i senatorów opozycji – ilu, do końca nie wiadomo, bo po stwierdzeniu koronawirusa u senatora Jana Filipa Libickiego trwają testy u pozostałych członków senatu. Wiadomo na pewno, że nie przyjdą Wadim Tyszkiewicz i Marcin Bosacki.

Najprawdopodobniej nie pojawi się także Donald Tusk, który sarkastycznie skomentował uroczystość na Twitterze: „Wszystkich, którzy zamierzają wziąć udział w zaprzysiężeniu uprzedzam, że po słowach „uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji” zarówno Andrzej Duda, jak i zgromadzeni powinni zachować powagę”.

el