Żandary na Ławicy. Komin piekarni został zdobyty! (ZDJĘCIA)

Żandary na Ławicy fot. S. Wąchała

Smarowali sadzą, oblewali wodą, a jak ktoś ich zdenerwował – mógł oberwać laską… Baba, Kominiarz, Niedźwiedź, Dziad, Grajek, Ksiądz i Żandarm, czyli ławickie Żandary obeszli dzielnicę i wspięli się na komin piekarni.

Tradycja datuje się jeszcze na czasy I wojny światowej i dotyczy tylko Ławicy, która wówczas była wsią. Nie do końca wiadomo, skąd się wzięła, ale mieszkańcy do dziś ją z pietyzmem kultywują i nie do pomyślenia jest, żeby Żandarów nie wpuścić na posesję i nie ugościć jak należy, bo to przynosi szczęście. A jak jeszcze obleją wodą, wysmarują sadzą czy przyłożą laską – to już w ogóle powodzenie murowane przez cały rok.

Żandary, czyli siedmiu, czasami ośmiu przebranych mieszkańców dzielnicy, w lany poniedziałek po porannej mszy, czyli około 9.30, zaczaja się na mieszkańców w pobliżu kościoła. Grajek gra, a pozostali ścigają co młodszych mieszkańców Ławicy, by ich oblać wodą. Smarowanie sadzą zdarza się rzadziej, bo i o sadzę coraz trudniej. Co roku kolejne domy przechodzą na bardizej ekologiczne ogrzewanie. Za to coraz bardziej popularne jest fotografowanie się z Żandarami – to pamiątka z każdej kolejnej odwiedzonej posesji.

Poza zdjęciem Ksiądz obchodzi posesję z pokaźnym kropidłem, gospodarz dostaje laską w dolną część pleców, ale nie za mocno, symbolicznie, na szczęście, a jak są dzieci, to Baba wypytuje, czy aby grzeczne. W zamian gospodarze rewanżują się poczęstunkiem: słodyczami, świątecznym przysmakiem lub drobnym datkiem finansowym. Zgodnie z tradycją powinni też dostawać pisanki i kieliszek wódki w obejściu, ale za zgodą wszystkich zainteresowanych z tego drugiego zwyczaju zrezygnowano. Ławica to spora dzielnica i nawet mocne głowy Żandarów mogłyby tego nie wytrzymać…

A mocna i przede wszystkim trzeźwa głowa jest tu bardzo potrzebna: chodzenie po dzielnicy kończy się przy ławickiej piekarni – zdobycie jej komina jest kulminacyjnym elementem tej zabawy. na komin wchodzą Baba i Kominiarz, a w kulminacyjnym punkcie, na kominie, Baba musi pokazać majtki z namalowanym diabłem. Gdy tradycji stanie się zadość – Żandary rozchodzą się do domów i nie pojawiają się na Ławicy aż do następnego roku.

Podziel się:

Ostatnio dodane: