patrol na motocyklach fot. WOT

Żandarmeria Wojskowa będzie wspierać policję

Takie zarządzenie podpisał premier Mateusz Morawiecki ze względu na pandemię koronawirusa. Wywołało to spore zaniepokojenie w społeczeństwie.

Żołnierze mają pomagać policji przy utrzymaniu bezpieczeństwa i porządku publicznego. Tak stanowi zarządzenie opublikowane dziś w Monitorze Polskim, a Żandarmeria Wojskowa ma rozpocząć wykonywanie swoich dodatkowych obowiązków 28 października tego roku i będzie je wykonywała do odwołania stanu epidemii koronawirusa.

Tego rodzaju działania Żandarmeria Wojskowa podejmowała już wiosną, podobnie jak Wojska Obrony Terytorialnej, które stawiają polowe izby przyjęć i pomagają w pobieraniu wymazów. Jednak obecnie, ze względu na trwające protesty wywołane decyzją Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, decyzja premiera wywołała zaniepokojenie wśród społeczeństwa, czy aby premier nie zbiera sił do spacyfikowania protestów.

Rzecznik rządu Piotr Müller stwierdził jednak, że spekulacje tego rodzaju są nieuzasadnione, bo przecież wiosną tego roku premier również wydał taka decyzję i nikogo to jakoś wtedy nie zaniepokoiło.

“W związku z sensacyjnymi nagłówkami dotyczącymi wsparcia Żandarmerii Wojskowej w zakresie działań związanych z COVID-19 przypominam, że analogiczne decyzje były wydane wiosną tego roku. Z oczywistych względów były przyjęte pozytywnie, jako element wsparcia walki z epidemią” – podsumował na Twitterze.

el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze