Zakończyło się Forum Sukcesu Polskiego Biznesu

Uroczysta gala i wręczenie nagrody „Przedsiębiorcy Transformacji”. W Poznaniu na MTP zakończyło się Forum Sukcesu Polskiego Biznesu, podsumowujące 30 lat transformacji polskiej gospodarki.

– Przy okazji okrągłych rocznic dotyczących naszego kraju często pada pytanie: „co dobrego przez dany okres udało się dokonać?” – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, inaugurując Forum Sukcesu Polskiego Biznesu 1989-2019. – Jedną z tych rzeczy, które nam w ciągu minionych 30 lat z pewnością wyszły i z której możemy być dziś dumni, jest polska przedsiębiorczość. Jej wyrazem są właśnie polskie firmy, bo to de facto one zmieniają od trzech dekad naszą rzeczywistość.

Jadwiga Emilewicz wręczyła też nagrody laureatom „Przedsiębiorcy Transformacji”.
– Chcielibyśmy podziękować wszystkim przedsiębiorcom za ich dotychczasowy trud i zaangażowanie, a także uhonorować tych, którzy przez ostatnie 30 lat funkcjonowania wolnej gospodarki w największym stopniu przyczynili się do promocji naszego kraju i polskiej marki w kraju i na świecie – powiedziała minister Emilewicz.

Zwycięzców w 8 kategoriach wybrała 14-osobowa kapituła w składzie: Grażyna Ciurzyńska, dr Piotr Dardziński, prof. Elżbieta Mączyńska, Cezary Kaźmierczak, Eliza Kruczkowska, dr Olaf Osica, Małgorzata Oleszczuk, Maciej Witucki, Justyna Orłowska, Aleksandra Przegalińska, Tomasz Chróstny, Marek Dietl, Janusz Steinhoff, Tomasz Ślagórski.

Laureatami Nagród Minister Przedsiębiorczości i Technologii „Przedsiębiorcy Transformacji” w poszczególnych kategoriach zostali: Globalny Gracz – firma Inglot; Lider wzrostu – firma 4F;
Technologiczny rewolucjonista – firma Polski Standard Płatności – (Blik); Osobowość biznesu – twórcy firmy CD Projekt; Biznes z wizją – firma Billon; Międzynarodowy lodołamacz – firma Mlekovita; Przyjaciel polskiej gospodarki – firma Samsung; Millenialsi transformacji – Martyna Sztaba z firmy Syntoil.

Podczas Forum Biznesu zaprezentowano dwa ważne raporty. Pierwszy pt. „Analiza potencjału internacjonalizacji polskich firm poprzez kanały elektroniczne – „E-Eksport” stworzył dla Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii firma doradcza PwC.
– Cyfrowy eksport to szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw na generowanie większych zysków. Z raportu PwC wynika, że samo usunięcie barier w dostępie naszych firm do e-eksportu może zwiększyć jego wartość o 400 proc., czyli do ok. 110 mld zł rocznie – powiedział Adrian Malinowski, dyrektor departamentu handlu i współpracy międzynarodowej w MPiT.

Drugi raport pt. „Pionierzy Polskiej Przedsiębiorczości 1989″, będący swoistym podsumowaniem funkcjonowania firm obecnych na polskim rynku od trzech dekad, przygotowała Fundacja Firmy Rodzinne.
– Wynika z niego, że najwięcej firm założonych w 1989 roku, a istniejących do dziś, działa w Wielkopolsce. Natomiast w całej Polsce przetrwało blisko 60 proc. takich przedsiębiorstw – podkreśliła szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. O sukcesji dyskutowano również w dalszej części poznańskiego Forum Sukcesu Polskiego Biznesu 1989-2019.
– Trzymajmy kciuki, szczególnie za tych którzy szukają kontynuatorów swojego dorobku. Oby znaleźli właściwe ręce oraz mocne głowy. Sukcesja biznesowa właśnie nadchodzi – powiedziała prezes Fundacji Firmy Rodzinne Katarzyna Gierczak-Grupińska.
– Mamy już ponad 9 tys. zarządców sukcesyjnych wpisanych do rejestru CEIDG. To najlepszy dowód, ze ustawa o sukcesji odniosła sukces – dodała minister przedsiębiorczości i technologii.

Przedsiębiorcy, eksperci i zaproszeni goście uczestniczyli również w szeregu warsztatów i paneli, podczas których dyskutowano m. in. o tym, jak rozwijać ekosystem startup-owy czy też w jaki sposób polscy przedsiębiorcy powinni przygotować się do brexitu.
– W interesie Wielkiej Brytanii i każdego członka UE jest to, żebyśmy się porozumieli. Naszym celem jest również to, aby nawet w przypadku bezumownego brexitu polscy eksporterzy mogli nadal eksportować swoje towary w zbliżonych warunkach do tych, jakie obowiązywały przed brexitem – zapewniał ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott.

Na Forum rozmawiano również o kwestii ochrony nowoczesnych technologii czy też tego, w jaki sposób firmy mogą skorzystać ze zmian w prawie gospodarczym. Na wydarzeniu nie zapomniano też o młodzieży, która już niedługo będzie stanowić o przyszłości polskiego biznesu. Grupa licealistów z poznańskich szkół średnich uczestniczyła w lekcji przedsiębiorczości, którą poprowadzili eksperci z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

MPiT, el

Podziel się: