Zakaz wstępu do lasu. Trwają opryski!

fot. L. Łada (zdjęcie ilustracyjne)

Nadleśnictwo Międzychód poinformowało o czasowym zakazie wstępu do lasu ze względu na rozpoczęcie zabiegów agrolotniczych, które mają ograniczyć liczebność szkodliwych owadów, jak na przykład barczatki sosnówki.

Zabiegi odbywają się w dniach od 4 do 15 maja na terenie leśnictw Leszczyny, Krobielewko oraz Nadziejewki w gminie Skwierzyna, jak informuje portal Miedzychod Nasze Miasto. To teren o powierzchni ponad 3 tys. ha. Samolot typu dromader nad lasami rozpyla środek chemiczny Foray 76B, w dawce 2,5 kg/ha. Substancję czynną tego środka są bakterie, które niszczą układ pokarmowy barczatki sosnówki – gąsienice tego motyla są groźnym szkodnikiem lasów sosnowych, ponieważ zjadają takie ilości igieł, kory i młodych pędów sosny, że doprowadzają do zamierania drzew.

Wzrost liczebności szkodników sosny w Puszczy Noteckiej pojawia się co kilka lat – i wtedy leśnicy stosują środki ochrony roślin. Liczebność owadów monitorują też na bieżąco, ich liczenie odbywa się późną jesienią, by wiedzieć, jakie działania będą potrzebne wiosną. I nie jest to w żadnym razie przesadna ostrożność – wystarczy przypomnieć, że 100 lat temu larwy motyla strzygonia choinówka zniszczyły 75 proc. drzewostan Puszczy Noteckiej!

Larwy barczatki sosnówki działają dokładnie tak samo jak larwy strzygoni choinówki, dlatego leśnicy zdecydowali się na zabiegi agrolotnicze nad Puszczą Notecką. Po ich zakończeniu, czyli po 15 maja, znów będzie można wchodzić do lasu.

Podziel się:

Ostatnio dodane: