Zaczynają się prace w Starej Rzeźni. Na razie tylko renowacyjne

Stara Rzeźnia, wizualizacja fot. Vastint Poland

Najpierw zostaną odnowione trzy zabytkowe budynki od strony Garbar, jak zapowiada spółka Vastint, właściciel Starej Rzeźni. Właśnie otrzymała pozwolenie na ich renowację. Całość inwestycji potrwa sześć lat.

Zabytkowe budynki zostaną odnowione – natomiast to, jak będzie wyglądała rewitalizacja pozostałej części Starej Rzeźni, jest obecnie przedmiotem konsultacji społecznych, które odbywają się w ramach procedury uchwalania planu miejscowego, jak informuje Vastint.

– Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, inwestycję rozpoczynamy od renowacji historycznych budynków zlokalizowanych tuż przy wejściu głównym na teren Starej Rzeźni od strony ul. Garbary – mówi Rafał Przybył, Regional Manager Vastint Poland. – W przeszłości były to budynki administracyjne dyrekcji i działu handlowego (później przedszkole) oraz portiernia. Po zakończeniu prac, tj. renowacji elewacji i remoncie wnętrz, obiekty będą oferować powierzchnię biurowo-usługową. W jednym z nich planujemy otworzyć biuro projektu, gdzie będzie można obejrzeć makietę Starej Rzeźni oraz uzyskać informacje na temat inwestycji. Prace budowlane rozpoczną się najprawdopodobniej latem tego roku, zaraz po wyborze generalnego wykonawcy.

Przypomnijmy, że Stara Rzeźnia to teren o powierzchni około 5,5 ha ograniczony ulicami Garbary, Grochowe Łąki i Północną, na którym jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku znajdowała się rzeźnia miejska. Zespół obiektów został zaprojektowany w 1895 roku przez miejskiego radcę budowlanego Felixa Moritza.

Przygotowany przez Vastint plan rewitalizacji Starej Rzeźni ma przywrócić świetność zabytkowym budynkom z XIX wieku, a na pozostałej części terenu stworzyć nową dzielnicę. Ma to być „spójny urbanistycznie oraz interesujący pod względem architektonicznym kompleks wielofunkcyjny o szacowanej powierzchni zabudowy ponad 80 000 metrów kwadratowych” – jak informuje Vastint na swojej stronie.

Oprócz budynków biurowych znajdą się tam też budynki mieszkaniowe – wszystkie do wysokości siedmiu pięter – a także sklepy, lokale gastronomiczne, obiekty kultury, a nawet targ.

Podziel się:

Ostatnio dodane: